Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
W Centrach Lokalnych

(ANS – Turyn) – Niedawno zakończyło się spotkanie Światowej Rady Salezjanów Współpracowników, które odbyło się w dniach 26-29 maja na Valdocco. To spotkanie było tym bardziej znaczące, że odbyło się wreszcie na miejscu po przerwie spowodowanej pandemią. Istotnie, minęły już dwa lata od ostatniego tego typu spotkania, które miało miejsce w maju 2020 r.; przez ten cały czas Rada Światowa spotykała się online.

“Jak to już stało się tradycją naszych spotkań Rady, do działań typowo organizacyjnych dodajemy zawsze wspólne chwile formacyjne. Tym razem mogliśmy z przyjemnością wsłuchać się w słowa ks. Moranda Wirtha, salezjanina, znakomitego znawcy św. Franciszka Salezego, który przybliżył nam różne ‘aspekty’ życia człowieka świeckiego wg św. Franciszka Salezego. A ponadto, skoro wybraliśmy Valdocco na miejsce spotkania Rady, nie mogliśmy nie poświęcić przynajmniej pół dnia na zwiedzenie Muzeum-Domu Księdza Bosko” – stwierdza Antonio Boccia, światowy koordynator Stowarzyszenia.

Następnie zgromadzeni radni dokonali wyboru nowego administratora i sekretarza światowego Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, którymi zostali odpowiednio: Raul Fernández, radny regionu Iberyjskiego (administrator) i Carlo Pellegrino, radny regionu Włoch Południowych, Bliskiego Wschodu i Malty (sekretarz). Przy tej okazji podziękowano również poprzedniemu administratorowi i dotychczasowemu sekretarzowi, Cinzii Arenie i Filippo Servilli, za ich pełną oddania i kompetentną pracę.

W spotkaniu uczestniczyli również: siostra Leslye Sandigo, radna ds. Rodziny Salezjańskiej Córek Maryi Wspomożycielki, delegat światowy ds. Salezjanów Współpracowników i Byłych Wychowanków Salezjańskich, salezjanin koadiutor Dominic Nguyen, oraz ks. Joan Lluis Playa, delegat Przełożonego Generalnego ds. Sekretariatu Rodziny Salezjańskiej. W przypadku niektórych obecnych było to ostatnie spotkanie w ramach Rady Światowej, ponieważ jeszcze w tym roku w niektórych regionach odbędą się Kongresy, w czasie których zostaną wybrani nowi radni światowi.

“Modlitwa przed obrazem Maryi Wspomożycielki, blisko urny Księdza Bosko, wlała w nas niezbędny entuzjazm, abyśmy mogli ofiarować to, co najlepsze w służbie Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, by każdy z nich mógł nieść ludziom młodym obfite owoce naszego świeckiego charyzmatu. Wszyscy jednomyślnie oświadczamy, że dzieje się to “tylko z miłości i nic na siłę” – powiedział na zakończenie Antonio Boccia.

Dnia 10.05.2022 r. odeszła do Domu Ojca Pani Helena Wysocka – najstarsza (96 lat) Salezjanka Współpracownica z Centrum Lokalnego SSW w Płocku. Śp. Helena do Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic wstąpiła 11.06.1978 roku. Była aktywną i ofiarną Salezjanką Współpracownicą. Zawsze bardzo chętnie angażowała się w zadania i prace, które służyły dzieciom, młodzieży oraz naszej Świątyni - Stanisławówce. Odznaczała się pogodą ducha oraz wielką życzliwością szczególnie wobec osób chorych i cierpiących, służąc im pomocą, wsparciem finansowym i dobrym słowem. Mimo podeszłego wieku i różnych własnych dolegliwości fizycznych zawsze z zainteresowaniem potrafiła słuchać innych. Charakteryzowała ją wielka powściągliwość w wypowiadaniu osądów wobec otaczających ją ludzi i zdarzeń. Pokornie dziś prosimy Maryję Wspomożycielkę Wiernych oraz Świętego Jana Bosko, aby byli Jej Orędownikami u Pana Boga.Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13.05.2022 roku o godz. 14.00, w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Płocku, ul. Górna 1.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…

Salezjanie Współpracownicy z Płocka

 

9 maja 2022 roku obchodziliśmy 146 rocznicę powstania Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic. Niech Maryja Wspomożycielka Wiernych będzie siłą i światłem w drodze ku konkretnej odpowiedzi na naglące potrzeby duszpasterskie obecnych czasów.

W niedzielę, 8 maja, świętowaliśmy jubileusz 100-lecia obecności Salezjanów Współpracowników w Łodzi na ul. Wodnej. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz inspektora ks. Piotr Sosnowski. Razem z ks. wikariuszem Mszę Św. sprawowali: ks. Henryk Bonkowski, ks. Przemysław Solarski, ks. Dariusz Husak oraz ks.Łukasz Mastalerz. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Rady Prowincjalnej, Salezjanie Współpracownicy i aspiranci z Centrów Lokalnych: Łódź Kopcińskiego, Łódź Brauna, Czerwińsk i Różanegostok. Spotkanie było okazją by przypomnieć historię Stowarzyszenia. Niech Bóg błogosławi na kolejne lata!