Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
W Centrach Lokalnych

     

                Żyć sercem ze Św. Franciszkiem Salezym to hasło Rekolekcji Wielkopostnych Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic Prowincji Warszawskiej.Rekolekcje odbyły się w dniach 10-12 marca 2024 roku w Kutnie Woźniakowie. Rekolekcje głosił ks. Andrzej Wujek SDB.

W rekolekcjach udział wzięli: ks. Henryk Bonkowski SDB, Salezjanie Współpracownicy i Aspiranci z Centrów Lokalnych z Czerwińska nad Wisłą, Katowic, Kielc, Kutna-Woźniakowa, Łodzi, Płocka, Różanegostoku, Sokołowa Podlaskiego, Suwałk, Warszawy i Żyrardowa. Łącznie ponad 60 osób.  Rekolekcje rozpoczęliśmy nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Punktem kulminacyjnym każdego dnia była Eucharystia. Dzień rozpoczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą. Był też czas na spowiedź i modlitwę indywidualną w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Nie zabrakło oczywiście słówka na dobranoc i czasu na rozmowy „niedokończone”.

Dziękujemy miejscowej Wspólnocie SSW za serdeczne przyjęcie, a ks. Andrzejowi Turbaczowi, Delegatowi Lokalnemu SSW, za posługę w konfesjonale.

W środę, 27 grudnia, Przełożony Generalny Salezjanów, ks. Ángel Fernández Artime, zaprezentował Wiązankę 2023:“JAKO ZACZYN WE WSPÓŁCZESNEJ RODZINIE LUDZKIEJ. Wymiar świecki Rodziny Księdza Bosko” Córkom Maryi Wspomożycielki i całej Rodzinie Salezjańskiej.

W tym wydarzeniu uczestniczyli: Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, s. Chiara Cazzuola, oraz członkinie jej Rady; była przełożona generalna, s. Yvonne Reungoat; radca generalny ds. komunikacji społecznej; p. Jean Paul Muller; przełożona inspektorii św. Jana Bosko (IRO); przełożona wizytatorii Maryi Matki Kościoła (RMC); nowicjuszki międzynarodowego nowicjatu Maryi Wspomożycielki w Castel Gandolfo (Rzym), liczne córki Maryi Wspomożycielki, inni salezjanie i przedstawiciele Rodziny Salezjańskiej.  

Spotkanie rozpoczęło się pieśnią do Maryi w wykonaniu nowicjuszek, połączoną z pokazem żonglerki, po czym miało miejsce wprowadzenie do Wideo Wiązanki 2023, którego dokonała s. Leslye Sándigo, radna generalna ds. Rodziny Salezjańskiej. Po prezentacji wideo miała miejsce rozmowa z Przełożonym Generalnym, którą prowadziła s. Maria Ausilia De Siena CMW, radna generalna ds. komunikacji społecznej, oraz Marta Rossi, salezjanka współpracownica. Zadanu mu kilka pytań. Pytano o powody wyboru tego tematu wymiaru świeckiego oraz o znaczenie bycia zaczynem, elementem “należącym do DNA wszystkich chrześcijan”, z “kolorem” właściwym dla charyzmatu salezjańskiego. Pytano też o to, jak zaproponować młodym styl życia, który wzrasta w ciszy jako zaczyn, i jak być, jako Rodzina Salezjańska, zaczynem dla tych młodych ludzi, którzy żyją w warunkach trudności spotęgowanych przez pandemię.

Była to okazja dla ks. Ángela Fernándeza Artime do wyjaśnienia motywów wyboru tematu Wiązanki, a przede wszystkim do podkreślenia komplementarności członków Rodziny Salezjańskiej w kontekście misji na rzecz młodzieży. Ten poprosił całą Rodzinę Salezjańską, aby nie zniechęcała się w misji; by nie sądziła, że młodzi ludzie są zamknięci na propozycje, by nie chciała zmieniać świat za pomocą magicznej różdżki, ale przede wszystkim, by zasiewała małe ziarna, pozwalając Duchowi Świętemu zrobić resztę. “Siew małych ziaren - zaznaczył Przełożony Generalny - polega na stałym byciu z młodymi ludźmi, uważnym słuchaniu ich, słowie wyszeptanym do ucha z czułością”. 

Odpowiadając na inne pytania - dotyczące wspólnoty, tożsamości salezjańskiej, polityki - ks. Ángel Fernández Artime wskazał również na wyzwania związane z autentycznie chrześcijańskim świadectwem, potrzebę kroczenia razem, angażowania się na rzecz świata, poprzez odważne wybory, do których powołani są członkowie Rodziny Salezjańskiej. A to wszystko po to, aby wesprzeć młodych ludzi w uczeniu się, jak “być uczciwymi robotnikami w życiu publicznym” i “angażować się w życie polityczne” w celu przekształcenia własnego społeczeństwa i świata. Szczególną uwagę Przełożony Generalny zwrócił na młodzież, którą określił jako “szczególną część społeczeństwa”, zasługującą na wielkie zainteresowanie. 

“Być zaczynem, dzięki obecności i osobistemu spotkaniu z młodymi ludźmi, poprzez małe codzienne gesty, wykonywane z miłością” to niektóre ze sposobów zaproponowanych przez ks. Ángela Fernándeza Artime, który podkreślił wielką szansę, jaką ma Rodzina Salezjańska, która każdego dnia może przebywać z dużą liczbą chłopców i dziewcząt oraz ich rodzinami, co jawi się jako powód do zaangażowania na rzecz życia i nadziei w obecnej trudnej rzeczywistości egzystencjalnej. Zachęcił również wszystkich, aby nadal byli codziennym zaczynem w przygotowywaniu smacznego chleba w salezjańskiej misji w świecie.

Następnie głos zabrała Przełożona Generalna CMW, s. Maria Chiara Cazzuola, która podziękowała ks. Ángelowi za tę prezentację “na żywo” Wiązanki oraz za stworzenie możliwości, poprzez omówienie tego tematu, do pogłębienia wymiaru świeckiego Rodziny Salezjańskiej, który bardzo leżał na sercu Księdzu Bosko, ożywiając w każdym człowieku świadomość, że potrafi być członkiem rodziny, dążyć do dobra i być owocnym jak zaczyn każdego dnia.

Każdego roku Przełożony Generalny proponuje Rodzinie Salezjańskiej Wiązankę dotyczącą konkretnego tematu. Obecny Przełożony Generalny uczynił to po raz dziewiąty.

Źródło ANS

27 grudnia 2022

(ANS – Rzym) – W dzisiejsze popołudnie, 27 grudnia, zostanie jak zwykle zaprezentowana Wiązanka Przełożonego Generalnego na rok 2023, której tematem jest: “JAKO ZACZYN WE WSPÓŁCZESNEJ RODZINIE LUDZKIEJ. Świecki wymiar Rodziny Księdza Bosko”. Ta towarzyszy życiu wspólnot salezjańskich na całym świecie od czasów Księdza Bosko. Poniżej przywołujemy tematy Wiązanek z ostatnich 25 lat.

Ks. Juan E. Vecchi

1997 - Wpatrując się w Jezusa, pierworodnego spośród wielu braci, pomagamy młodym ludziom przyjąć Go z wiarą.

1998 - «Błogosławiony niech będzie Bóg, Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa». Zwróćmy się do Niego z miłością jak dzieci, aby być z młodymi ludźmi budowniczymi braterskiej solidarności.

1999 - W nadziei zostaliśmy zbawieni: odkrywamy z młodymi na nowo obecność Ducha w Kościele i w świecie, aby żyć i działać z ufnością w perspektywie królestwa.

2000 - W imię Chrystusa, naszego pokoju, pojednajcie się.

2001 - Chrystus darem dla wszystkich. Jako owoc jubileuszu ożywiamy ducha misyjnego i solidarność.

Ks. Pascual Chávez Villanueva

2002 - «Duc in altum»: na otwartym morzu i w kierunku głębi.

2003 - Dom i szkoła komunii.

2004 - Proponujemy na nowo wszystkim młodym ludziom radość i zaangażowanie w świętość.

2005 - Odmłodzić oblicze Kościoła, który jest Matką naszej wiary.

2006 - Otoczyć szczególną uwagą rodzinę.

2007 - Pozwólny się prowadzić miłości Boga, który kocha życie.

2008 - Wychowujemy z sercem Księdza Bosko.

2009 - Zaangażujmy się, aby uczynić Rodzinę Salezjańską szerokim ruchem osób dla zbawienia młodzieży.

2010 - Za wzorem Księdza Rua, jako autentyczni uczniowie i pełni pasji apostołowie niesiemy młodzieży Ewangelię.

2011 - Przyjdźcie i zobaczcie.

2012 - Znając i naśladując Księdza Bosko, czynimy młodzież misją naszego życia.

2013 - « Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!» (Flp 4,4). “Wzorem Księdza Bosko - wychowawcy ofiarujemy młodzieży Ewangelię radości, stosując pedagogię dobroci”.

2014 - «Da mihi animas, cetera tolle. Czerpiemy z doświadczenia duchowego Księdza Bosko, aby kroczyć drogą świętości zgodnie z naszym specyficznym powołaniem. «Chwała Boża i zbawienie dusz».

Ks. Ángel Fernández Artime 

2015 - Jak Ksiądz Bosko, z młodzieżą i dla młodzieży.

2016 - Z Jezusem przeżywamy wspólnie przygodę w Duchu Świętym.

2017 - Jesteśmy rodziną! Każdy dom szkołą życia i miłości.

2018 - «Panie, daj mi tej wody» (J 4,15). Pielęgnujemy sztukę słuchania i towarzyszenia.

2019 - «Aby radość moja w was była» (J 15,11). Świętość jest także dla ciebie.

2020 - «Niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie» (Mt 6,10). Dobrzy chrześcijanie i uczciwi obywatele.

2021 - Ożywia nas nadzieja: «Oto czynię wszystko nowe» (Ap 21,5).

2022 - Czyńcie wszystko z miłości, nic na siłę (Św. Franciszek Salezy). 

Źródło: sangiovannibosco.net

 

Od samego początku św. Jan Bosko myślał o Stowarzyszeniu Salezjanów Współpracowników otwartym na osoby świeckie, ale także na duchownych z diecezji. Również dzisiaj Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników (SSW) ma w swoim gronie członków kleru diecezjalnego, księży i diakonów, którzy w swojej posłudze inspirują się miłosierdziem pasterskim Księdza Bosko, angażując się w sposób szczególny na polu wychowania i ewangelizacji, zwłaszcza względem młodzieży. W tym kontekście w dniu 13 grudnia Światowa Rada SSW zorganizowała pierwsze spotkanie online tych właśnie członków, aby jeszcze bardziej wzmocnić ich poczucie przynależności do stowarzyszenia i ducha rodzinnego. Głos zabrali koordynator światowy, Antonio Boccia; delegat światowy SDB, p. Duc Nam Nguyen; delegatka światowa CMW, s. Lucrecia Uribe, i inni radni światowi. Spotkanie obejmowało także krótkie wystąpienie koordynatora, krótkie przedstawienie uczestników biorących udział w spotkaniu, chwilę modlitwy, którą prowadziła delegatka CMW, a zakończyło się uzgodnieniem nowego spotkania, które ma się odbyć wiosną przyszłego roku. Było to proste, ale znaczące spotkanie. „Możemy powiedzieć, że zostało zasiane ziarno, które w miarę wzrostu będzie jeszcze bardziej wzmacniać obecność tych diecezjalnych prezbiterów i diakonów w Stowarzyszeniu” – powiedział radny regionu Włoch, Bliskiego Wschodu i Malty SSCC, Carlo Pellegrino.

Źródło ANS