Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
W Centrach Lokalnych

Dnia 4 maja 2024 roku, w 93 roku życia, odszedł do domu Ojca ś.p. Tomasz Witkowski Salezjanin Współpracownik z Centrum Lokalnego przy Parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.

Ś.p. Tomasz Witkowski do Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników wstąpił 12 stycznia 1992 roku. Aktywnie uczestniczył w spotkaniach formacyjnych, rekolekcjach i wczasorekolekcjach.

W latach 1994-2000 pełnił funkcję koordynatora lokalnego.

Był bardzo zaangażowany nie tylko we wszystkie działania lokalnej Wspólnoty SSW ale i w życie parafii. Odwiedzał chorych, potrzebującym dostarczał leki i żywność, rozprowadzał czasopisma.

Był uczynnym, pobożnym i dobrym człowiekiem.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 8 maja 2024 roku.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie ......

Salezjanie Współpracownicy z Płocka

W całym świecie salezjańskim panuje wielkie oczekiwanie na uroczystość święceń biskupich kard. Ángela Fernándeza Artime, Przełożonego Generalnego Salezjanów Księdza Bosko, arcybiskupa ze stolicą tytularną Ursona, i ks. Giordano Piccinottiego, mianowanego arcybiskupem ze stolicą tytularną Gradisca, przewodniczącego Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Ta odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 kwietnia 2024 r., w papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej o godz. 15.30 (UTC+2). Obaj odprawią swoją pierwszą Mszę św. jako biskupi następnego dnia, tj. w niedzielę 21 kwietnia, w salezjańskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzymie o godz. 11.30.

Uroczystość święceń biskupich Przełożonego Generalnego i Przewodniczącego APSA niewątpliwie przyciąga wielką uwagę licznych osób i wielu z całego świata chce w niej uczestniczyć. Przybędzie wiele osobistości kościelnych, począwszy od głównego konsekratora obu salezjanów, kardynała Emila Paula Tscherriga, emerytowanego nuncjusza apostolskiego we Włoszech i Republice San Marino, oraz dwóch współkonsekratorów, kardynała Cristóbala Lópeza Romero, salezjanina, arcybiskupa Rabatu w Maroku, i biskupa Lucasa Van Looya, salezjanina, emerytowanego biskupa Gandawy w Belgii.

Ponadto swój udział potwierdzili salezjańscy kardynałowie: Daniel Fernando Sturla Berhouet, arcybiskup Montevideo w Urugwaju; Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, emerytowany arcybiskup Tegucigalpy, a także Riccardo Ezzati Andrello, emerytowany arcybiskup Santiago de Chile. Obecni będą również członkowie Rady Generalnej Zgromadzenia Salezjańskiego oraz niektórzy przełożeni wyżsi i liderzy różnych grup Rodziny Salezjańskiej.

W tej uroczystości będzie można również uczestniczyć online, korzystając z kanału YouTube Salezjańskiej Agencji Informacyjnej (ANS) z komentarzem w pięciu językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i portugalskim.

Również na ANSChannel - kanale ANS na YouTube – będzie transmitowana pierwsza Msza św., którą odprawią nowi biskupi, kard. Á.F. Artime i bp Piccinotti, w niedzielę 21 kwietnia o godz. 11.30 czasu włoskiego.

Przekonanie o tym, że mamy do czynienia z wydarzeniem o wielkim znaczeniu, jest szczególnie żywe w tych dniach poprzedzających uroczystość w Siedzibie Generalnej Salezjanów w Rzymie. Najbardziej o tym są przekonani salezjanie seniorzy, którzy przeżyli już wiele lat w Zgromadzeniu.

“Czuję się uprzywilejowany, mogąc z bliska obserwować tak szczególne wydarzenie dla życia Zgromadzenia i Kościoła: to, że urzędujący Przełożony Generalny Zgromadzenia zostaje mianowany kardynałem, a następnie biskupem, jest czymś wyjątkowym w naszej historii i z pewnością jest to bardzo piękny i pozytywny moment dla życia Towarzystwa Salezjańskiego. Ze swojej strony proszę o obfite łaski dla niego i wszelkie błogosławieństwo w misji, która zostanie mu powierzona” - powiedział ks. Hilário Passero, brazylijski salezjanin i “dziekan” tłumaczy ANS.

Natomiast ks. Elio Torrigiani, kierownik duchowy w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, stwierdza: “Święcenia biskupie Przełożonego Generalnego i Księdza Piccinottiego są darem Kościoła dla Zgromadzenia, jak również darem Zgromadzenia dla Kościoła. Obaj są jeszcze młodzi i posiadają odpowiednie kwalifikacje, mają dalekowzroczne spojrzenie i wielkie zdolności przywódcze. Jestem pewien, że będą w stanie wnieść do Kościoła znaczący wkład w postaci wielkiej kreatywności i treści”.

Źródło ANS

Styczeń to bardzo ważny miesiąc dla całej Rodziny Salezjańskiej! To miesiąc, w którym obchodzimy nie tylko uroczystość Świętego Jana Bosko naszego Założyciela, ale także wspominamy wielu innych Świętych i Błogosławionych z Rodziny Salezjańskiej. W tym miesiącu wspominamy:

  • 8 stycznia: Błogosławionego Tytusa Zemana
  • 22 stycznia: Błogosławioną Laurę Vicuni
  • 24 stycznia: Świętego Franciszka Salezego
  • 30 stycznia: Błogosławionego Bronisława Markiewicza
  • 31 stycznia: Świętego Jana Bosko.

 

Źródło : ANS

– W 2002 r. XXV Kapituła Generalna Zgromadzenia Salezjańskiego wybrała ks. Pascuala Cháveza Villanuevę z Meksyku na Przełożonego Generalnego. Był on pierwszym następcą Księdza Bosko w erze cyfrowej, ale program jego rządów, chociaż był realizowany w kontekście nowoczesności, tkwił głęboko w salezjańskich korzeniach: zostało to dobrze wyrażone przez niego w jego pierwszym przesłaniu do salezjanów, jakie skierował po swojej nominacji, w którym zachęcił ich do “ponownego odkrycia i naśladowania Księdza Bosko, który służył Kościołowi i ludzkości z taką samą miłością jak Chrystus, poświęcając każdą chwilę swojego życia”.

Ks. Chávez poznał Synów Księdza Bosko jako młody człowiek, uczęszczając do szkoły salezjańskiej i od razu zafascynował się Księdzem Bosko. Po ukończeniu wszystkich etapów formacji początkowej i przyjęciu święceń kapłańskich w 1973 r., został wysłany do Rzymu, gdzie w 1977 r. uzyskał licencjat z Pisma Świętego na “Biblicum”, a następnie powrócił do ojczyzny, aby uczyć w Wyższym Seminarium Duchownym w Guadalajarze.

Zajmował różne stanowiska: dyrektora, przełożonego inspektorii Guadalajary w latach 1989-1994, radcy regionu Interameryka, o czym został poinformowany w czasie KG24 w 1996 r., w Hiszpanii, gdzie kończył studia z Pisma Świętego i przygotowywał pracę doktorską, kiedy to zadzwonił do niego ks. Vecchi.

Po jednej kadencji jako radca regionalny, przez dwie kadencje pełnił funkcję Przełożonego Generalnego; w 2008 r. został potwierdzony na tym stanowisku w czasie KG26.

Podobnie jak to było w przypadku ogólnego programu zarządzania Zgromadzeniem, także w swoich Wiązankach “powrócił do Księdza Bosko”. “Dla Księdza Bosko Wiązanka miała bardzo precyzyjne znaczenie: był to dar w formie propozycji, która miała służyć jako bodziec na drodze formacji i duchowego wzrastania młodych ludzi, a także stać się ukierunkowaniem dla całej wspólnoty” - napisał w swojej pierwszej Wiązance z 2003 roku. I właśnie w tym sensie ją zinterpretował i rozwinął.

Jednocześnie poprzez te swoje 12 Wiązanek ks. Chávez był w stanie nadać nowy impuls, bardziej rozbudowane i bardziej duszpasterskie znaczenie, wzmacniając ich wymiar jako narzędzia animacji całej Rodziny Salezjańskiej. To właśnie dlatego jego Wiązanki nawiązują często do odbywających się Kapituł Generalnych: są one wdrożeniem ich zaleceń i konkretyzacją.

Tematy jego pierwszych Wiązanek to: kryzys wychowania, świętość młodzieży, zaangażowanie na rzecz rodziny, promocja życia, preferencja dla ubogich, globalna solidarność, nowa ewangelizacja i gorąca i czynna miłość.

Te często wpisują się w kontekst Kościoła i Zgromadzenia: czas po Jubileuszu 2000, XXV KG, 150. rocznica śmierci Mamy Małgorzaty, 40. rocznica Soboru Watykańskiego II, 50. rocznica kanonizacji Dominika Savio, stulecie śmierci Księdza Rua i - jako droga przygotowań – 200. rocznica urodzin Księdza Bosko.

Jego Wiązanki, także ze względu jego przygotowanie biblijne, cechują odniesienia biblijne, kościelne lub salezjańskie; te są proste i krótkie, ale bardzo bogate w treści i praktyczne w realizacji. Towarzyszący im komentarz często kończy się opowiadaniem, bajką, mądrościową anegdotą, wierszem lub modlitwą.

Ponadto, od 2006 r., w celu lepszej interpretacji i aktualizacji, Wiązankom zaczyna towarzyszyć jedna lub więcej płyt DVD, które służą jako przewodnik do pogłębienia tematu Wiązanki: prawdziwy przewodnik do czytania i studiowania komentarza do Wiązanki Przełożonego Generalnego.

Nie brakuje w Wiązankach kwestii dotyczących ludzi młodych: ich wychowania czy zaangażowania w świętość; te są również poświęcone rodzinie. ewangelizacji.

Ogólnie rzecz biorąc, nie będzie przesadą stwierdzenie, że to dzięki ks. Chávezowi Wiązanka nabrała większego znaczenia, nie tylko dlatego, że była skierowana do wszystkich grup Rodziny Salezjańskiej rozproszonych po całym świecie, ale przede wszystkim dlatego, że stała się prawdziwym programem, programem życia wychowawczego, duchowego i duszpasterskiego dla całego Zgromadzenia, z propozycjami duszpasterskimi, wskazaniami i praktycznymi sugestiami dotyczącymi sposobu wprowadzenia w życie treści Wiązanki.

Poniżej tematy tych 12 Wiązanek przekazanych przez ks. Cháveza:

2003: “Dom i szkoła komunii”;

2004: “Ponownie zaproponujmy radość i zaangażowanie w świętość wszystkim młodym ludziom”;

2005: “Odmłodzić oblicze Kościoła, Matki naszej wiary”;

2006: “Otoczyć rodzinę specjalną troską”;

2007: “Pozwólmy się prowadzić miłości Boga, który kocha życie”;

2008: “Wychowujemy z sercem księdza Bosko”;

2009: “Rodzina Salezjańska wczoraj i dziś: Nasienie stało się drzewem, a drzewo lasem”;

2010: “Za wzorem Księdza Rua, jako autentyczni uczniowie i pełni pasji apostołowie niesiemy młodzieży Ewangelię”;

2011: “Przyjdźcie i zobaczcie”;

2012: “Znając i naśladując Księdza Bosko, czynimy młodzież misją naszego życia”;

2013: “Radujcie się zawsze w Panu: jeszcze raz wam powtarzam: radujcie się" (Flp 4, 4). Wzorem Księdza Bosko – wychowawcy ofiarujemy młodzieży Ewangelię radości stosując pedagogię dobroci”;

2014: “Da mihi animas, cetera tolle”. Czerpiemy z duchowego doświadczenia Księdza Bosko, aby kroczyć w świętości zgodnie z naszym specyficznym powołaniem.

Źródło ANS