Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Katowice CMW

W piątek 2 października 2020 r. w Rudach niedaleko Rybnika na Śląsku rozpoczęły się trzydniowe Lokalne Dni Skupienia Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic z Katowic. Opiekę duchową nad uczestnikami sprawowali: ksiądz Henryk Bonkowski – delegat prowincjalny, s. Teresa Nowak – delegatka prowincjalna, gościła u nas również Elżbieta Gawłowska - koordynator prowincjalny.

Zaproszenie przyjęli Salezjanie Współpracownicy z Czerwińska, Warszawy, Kutna-Woźniakowai Kielc.

Dni skupienia w pierwszy weekend października to już nasza tradycja. Spotykamy się od kilku lat w okolicznych miejscach pod szczególną opieką Matki Bożej. W tym roku w Pocysterskim Opactwie w Rudach przed obrazem Matki Boskiej Pokornej. W różańcowym miesiącu mogliśmy skupić się na sobie i poświęcić w całości swój czas modlitwie, rozważaniom, nauce i salezjańskiej integracji wspólnotowej. Poznaliśmy historię tego miejsca i jego znaczenie dla środowiska lokalnego. Dziekan ks. Jan Rosiek oprowadził nas po obiekcie-całkowicie odbudowanym po pożarze i dewastacji-muzeum i parku. Trudno uwierzyć, że to piękne sanktuarium było jeszcze niedawno ruiną.

Wszelkie dobra dla ducha i energia, jakimi zostaliśmy ubogaceni muszą nam wystarczyć w tych trudnych czasach. I wystarczą, bo każdy Salezjanin zna słowa św. Jana Bosko „Módlcie się zawsze do Maryi, szczególnie zaś tym wezwaniem: Maryjo, Wspomożenie Wiernych, módl się za nami! To jest niedługa modlitwa, ale sam doświadczyłem, że jest bardzo skuteczna” .

Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom w tegorocznych dni skupienia w Rudach.
Dziękujemy s. Teresie za organizację i dbałość o szczegóły, o których nikt inny by nie pomyślał.

Gabriela Wawrzynek SSW Katowice

Dnia 7 października 2019 roku, w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Katowicach, podczas uroczystej Eucharystii, aspirantki: Katarzyna Zygmunt i jej mama Ilona Zygmunt zostały przyjęte do Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników. Mszy Św. przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię ks. Henryk Bonkowski SDB - delegat prowincjalny SSW prowincji warszawskiej. Wraz z ks. Henrykiem Mszę Św. sprawowało 7 kapłanów w tym proboszcz miejscowej parafii ks. Piotr Kuczka. W uroczystości udział wzięła s. Teresa Nowak CMW - delegatka prowincjalna, Elżbieta Gawłowska - koordynatorka prowincjalna, wszyscy członkowie lokalnej wspólnoty SSW i liczne grono parafian. Elżbieta Gawłowska nowym Salezjankom Współpracownicom wręczyła: legitymacje, Program Życia Apostolskiego, Kartę tożsamości charyzmatycznej Rodziny Salezjańskiej oraz znaczki z wizerunkiem ks. Bosko.

Przygotowaniem do uroczystości przyjęcia nowych członków do SSW były rekolekcje , które odbyły się w dniach od 4 do 6 października w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku, pod hasłem „Owoce darów Ducha Świętego”. W rekolekcjach udział wzięli Salezjanie Współpracownicy oraz aspirantki z Katowic i Salezjanki Współpracownice z Kielc. Konferencje głosił ks. Henryk Bonkowski a za liturgię odpowiedzialna była s. Teresa Nowak.

 

Salezjanie Współpracownicy z Katowic w ramach Akademii Wolnego Czasu zorganizowali dla dzieci i młodzieży szkolnej parafii Matki Bożej Różańcowej zajęcia i warsztaty w I tygodniu ferii zimowych 2017.
Św Jan Bosko powiedział turyńskim chłopcom ”Miejcie wielkie nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny i bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni”.
Ta rada stała się naszym mottem i popołudniowe spotkanie rozpoczynaliśmy modlitwą.

Zajęcia i warsztaty każdego dnia odbywały się pod innym hasłem.
Poniedziałek 16.01.: „Ale gips…!” Jak karnawał to zabawa, jak zabawa to radość. Wykonanie i ozdobienie pasmanterią maski karnawałowj z taśmy gipsowej .
Wtorek 17.01.: Rysowanki wymyśl-Anki dla tych, którzy kolorowy świat traktują z radosnym przymrużeniem oka.
Środa 18.01: Warsztaty w podskokach, czyli radosny kurs tańca dyskotekowego. Warsztaty prowadziła Anna Kieltyka z Tychów.
Czwartek 19.01.: Gry i zabawy kreatywne z projektu „Odyseja umysłu” – drużynowe i radosne zmagania na punkty i słodkie nagrody.
Piątek 20.01.: Wycieczka do Aquadromu w Rudzie Śląskiej. Z radością korzystaliśmy z basenów i innych obiektów przez dwie godziny. Największą atrakcją nadal jest „Bąbel” -gumowa ślizgawka na środku basenu, jedyna taka w naszym kraju.

Z radością dziękujemy wszystkim za wszystko a w sposób szczególny Wspólnotom Salezjańskim z Woźniakowa i Kielc za pomoc w pozyskiwaniu funduszy na ten cel.

Tekst : Gabriela Wawrzynek
Foto: Grażyna Lelątko