Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
«Być dzisiaj zaczynem w rodzinie ludzkiej»: Prezentacja Wiązanki 2023 ze strony Przełożonego Generalnego

«Być dzisiaj zaczynem w rodzinie ludzkiej»: Prezentacja Wiązanki 2023 ze strony Przełożonego Generalnego

W środę, 27 grudnia, Przełożony Generalny Salezjanów, ks. Ángel Fernández Artime, zaprezentował Wiązankę 2023:“JAKO ZACZYN WE WSPÓŁCZESNEJ RODZINIE LUDZKIEJ. Wymiar świecki Rodziny Księdza Bosko” Córkom Maryi Wspomożycielki i całej Rodzinie Salezjańskiej.

W tym wydarzeniu uczestniczyli: Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, s. Chiara Cazzuola, oraz członkinie jej Rady; była przełożona generalna, s. Yvonne Reungoat; radca generalny ds. komunikacji społecznej; p. Jean Paul Muller; przełożona inspektorii św. Jana Bosko (IRO); przełożona wizytatorii Maryi Matki Kościoła (RMC); nowicjuszki międzynarodowego nowicjatu Maryi Wspomożycielki w Castel Gandolfo (Rzym), liczne córki Maryi Wspomożycielki, inni salezjanie i przedstawiciele Rodziny Salezjańskiej.  

Spotkanie rozpoczęło się pieśnią do Maryi w wykonaniu nowicjuszek, połączoną z pokazem żonglerki, po czym miało miejsce wprowadzenie do Wideo Wiązanki 2023, którego dokonała s. Leslye Sándigo, radna generalna ds. Rodziny Salezjańskiej. Po prezentacji wideo miała miejsce rozmowa z Przełożonym Generalnym, którą prowadziła s. Maria Ausilia De Siena CMW, radna generalna ds. komunikacji społecznej, oraz Marta Rossi, salezjanka współpracownica. Zadanu mu kilka pytań. Pytano o powody wyboru tego tematu wymiaru świeckiego oraz o znaczenie bycia zaczynem, elementem “należącym do DNA wszystkich chrześcijan”, z “kolorem” właściwym dla charyzmatu salezjańskiego. Pytano też o to, jak zaproponować młodym styl życia, który wzrasta w ciszy jako zaczyn, i jak być, jako Rodzina Salezjańska, zaczynem dla tych młodych ludzi, którzy żyją w warunkach trudności spotęgowanych przez pandemię.

Była to okazja dla ks. Ángela Fernándeza Artime do wyjaśnienia motywów wyboru tematu Wiązanki, a przede wszystkim do podkreślenia komplementarności członków Rodziny Salezjańskiej w kontekście misji na rzecz młodzieży. Ten poprosił całą Rodzinę Salezjańską, aby nie zniechęcała się w misji; by nie sądziła, że młodzi ludzie są zamknięci na propozycje, by nie chciała zmieniać świat za pomocą magicznej różdżki, ale przede wszystkim, by zasiewała małe ziarna, pozwalając Duchowi Świętemu zrobić resztę. “Siew małych ziaren - zaznaczył Przełożony Generalny - polega na stałym byciu z młodymi ludźmi, uważnym słuchaniu ich, słowie wyszeptanym do ucha z czułością”. 

Odpowiadając na inne pytania - dotyczące wspólnoty, tożsamości salezjańskiej, polityki - ks. Ángel Fernández Artime wskazał również na wyzwania związane z autentycznie chrześcijańskim świadectwem, potrzebę kroczenia razem, angażowania się na rzecz świata, poprzez odważne wybory, do których powołani są członkowie Rodziny Salezjańskiej. A to wszystko po to, aby wesprzeć młodych ludzi w uczeniu się, jak “być uczciwymi robotnikami w życiu publicznym” i “angażować się w życie polityczne” w celu przekształcenia własnego społeczeństwa i świata. Szczególną uwagę Przełożony Generalny zwrócił na młodzież, którą określił jako “szczególną część społeczeństwa”, zasługującą na wielkie zainteresowanie. 

“Być zaczynem, dzięki obecności i osobistemu spotkaniu z młodymi ludźmi, poprzez małe codzienne gesty, wykonywane z miłością” to niektóre ze sposobów zaproponowanych przez ks. Ángela Fernándeza Artime, który podkreślił wielką szansę, jaką ma Rodzina Salezjańska, która każdego dnia może przebywać z dużą liczbą chłopców i dziewcząt oraz ich rodzinami, co jawi się jako powód do zaangażowania na rzecz życia i nadziei w obecnej trudnej rzeczywistości egzystencjalnej. Zachęcił również wszystkich, aby nadal byli codziennym zaczynem w przygotowywaniu smacznego chleba w salezjańskiej misji w świecie.

Następnie głos zabrała Przełożona Generalna CMW, s. Maria Chiara Cazzuola, która podziękowała ks. Ángelowi za tę prezentację “na żywo” Wiązanki oraz za stworzenie możliwości, poprzez omówienie tego tematu, do pogłębienia wymiaru świeckiego Rodziny Salezjańskiej, który bardzo leżał na sercu Księdzu Bosko, ożywiając w każdym człowieku świadomość, że potrafi być członkiem rodziny, dążyć do dobra i być owocnym jak zaczyn każdego dnia.

Każdego roku Przełożony Generalny proponuje Rodzinie Salezjańskiej Wiązankę dotyczącą konkretnego tematu. Obecny Przełożony Generalny uczynił to po raz dziewiąty.

Źródło ANS