Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Kontakt

 

          Dnia 9 września 2022 roku, w wieku 71 lat, odszedł do wieczności  Alojzy Krebs  Koordynator Centrum Lokalnego SSW przy Parafii św. Wawrzyńca w Olsztynie.

Do  Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników  Alojzy Krebs wstąpił 08.09.1988 roku i złożonemu w tym dniu Przyrzeczeniu był zawsze wierny. Aktywnie i z pełnym zaangażowaniem  uczestniczył w życiu Stowarzyszenia do ostatnich swoich dni.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 września br. w Olsztynie - Gutkowie. Wśród osób, które towarzyszyły Mu w ostatniej ziemskiej drodze obecni byli wszyscy członkowie lokalnej Wspólnoty SSW i przedstawiciele Rady Prowincjalnej.

Głęboko wierzymy, że Maryja Wspomożycielka Wiernych, doprowadziła naszego Brata ogrodów salezjańskich w Niebie.

Alku, odpoczywaj w pokoju!

(ANS – Watykan) – W środę 13 lipca Ojciec Święty Franciszek mianował po raz pierwszy kobiety członkami Dykasterii ds. Biskupów. Mowa tu o siostrze Yvonne Reungoat, byłej przełożonej generalnej Córek Maryi Wspomożycielki; siostrze Raffaelli Petrini, franciszkanki Eucharystii (FSE), pełniącej funkcję sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu, a także dr Marii Lii Zervino, przewodniczącej Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiet. Wraz z nimi zostało także mianowanych jedenastu kardynałów i biskupów.

Siostra Yvonne Reungoat była dziewiątą przełożoną generalną Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. Urodziła się 14 stycznia 1945 r. w Plouénan, we Francji. Śluby zakonne jako córka Maryi Wspomożycielki złożyła 5 sierpnia 1965 r. Ukończyła studia z literatury, historii i geografii na Uniwersytecie w Lyonie. Uczyła do 1980 roku, potem kierowała wspólnotą w Lyonie i Paryżu (1977-1983), następnie pełniła funkcję wikarii inspektorialnej (1978-1983) i przełożonej inspektorii z siedzibą w Paryżu (1983-1989). W 1991 r. została wybrana przełożoną afrykańskiej inspektorii pw. Matki Bożej z siedzibą w Lomé (Togo). W 1996 r., na Kapitule Generalnej XX, została wybrana radną generalną wizytatorką, a w 2002 r., na KG XXI, wikarią generalną. W 2008 r., na KG XXII, została wybrana przełożoną generalną, a na Kapitule Generalnej XXIII w 2014 r. została potwierdzona na stanowisku przełożonej generalnej Zgromadzenia na następne sześciolecie.

Od 2018 r. siostra Yvonne jest przewodniczącą Unii Przełożonych Wyższych Zakonów Żeńskich Włoch (USMI), a od 2019 r. – członkiem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Dykasteria ds. Biskupów zajmuje się tym wszystkim, co dotyczy mianowania biskupów diecezjalnych i tytularnych, administratorów apostolskich i ogólnie Kościołów partykularnych, przy uwzględnieniu propozycji tychże Kościołów partykularnych, Konferencji Episkopatów i Przedstawicielstw Papieskich oraz zasięgając opinii członków Prezydium właściwej Konferencji Episkopatu i Metropolity. W tym procesie angażuje również w odpowiedni sposób członków ludu Bożego danych diecezji.

Po otrzymaniu tej wiadomości, Matka Chiara Cazzuola, Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, pogratulowała siostrze Reungoat, pisząc: "Ciesząc się wraz z Siostrą z powodu tej kolejnej nominacji, będącej wyrazem wielkiego zaufania Kościoła do Siostry, a w osobie Siostry do całego Zgromadzenia, życzymy wszystkiego najlepszego w tej nowej misji. Będziemy blisko Siostry z czułością i wdzięcznością, towarzysząc jej na tej nowej drodze modlitwą i zobowiązując się do dalszej wierności Kościołowi i Papieżowi. Dziękujemy, Siostro Yvonne, za dyspozycyjność oraz szybką i pogodną odpowiedź na to nowe wyzwanie, które w roku, w którym obchodzimy 150. rocznicę Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, jest darem i znakiem owocności charyzmatu. Niech Maryja Wspomożycielka poprzedza, prowadzi i towarzyszy Ci na drodze, tak jak to miało miejsce u początków naszego Zgromadzenia, 150 lat temu. Ze wszystkimi Córkami Maryi Wspomożycielki na świecie życzymy Ci dobrej drogi!”.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dnia 22 czerwca 2021 roku odszedł do Pana Lucjan Wypych, Salezjanin Współpracownik, z Centrum Lokalnego w Poznaniu, które działa przy dziele Sióstr Salezjanek.                                  Śp. Lucjan Wypych urodził się 4 grudnia 1960 roku w Bierzwnikach. Z wykształcenia był magistrem filozofii. Do Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników wstąpił 13 listopada 2005 roku. Do czasu choroby był bardzo aktywnym członkiem SSW. Regularnie uczestniczył w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, chętnie angażował się we wszystkie działania podejmowane przez Centrum Lokalne, którego był członkiem. Jedną z takich inicjatyw, w którą mocno się angażował przez wiele lat, było przygotowanie nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawianego w pierwszy piątek Wielkiego Postu na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wierny salezjańskiemu powołaniu przez wiele lat służył dzieciom i młodzieży w Oratorium prowadzonym przez Siostry Salezjanki – uczestniczył w spotkaniach i zawsze gdy była taka potrzeba służył transportem. Gdy obowiązki zawodowe pozwalały brał udział w Rekolekcjach Wielkopostnych organizowanych przez Radę Prowincjalną SSW w Kutnie Woźniakowie. Uczestniczył w Kongresach Prowincjalnych oraz we wczasorekolekcjach w Orawce i Olsztynie. Ś.p. Lucjan był człowiekiem życzliwym i gotowym pośpieszyć z pomocą każdemu, kto tego potrzebował. Materialnie wspierał misje, uczestniczył w akcji Rodzina - Rodzinie. Zmarł, po ciężkiej chorobie, w poznańskim szpitalu.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie ……..