Stolica Apostolska ogłosiła w komunikacie wydanym przez Biuro Prasowe 5 marca 2024 r., że papież Franciszek podjął decyzję o święceniach biskupich kardynała Ángela Fernándeza Artime sdb, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko, przydzielając mu tytularną stolicę Ursony, z godnością arcybiskupią. Jest to starożytna stolica biskupia w Hiszpanii (IV w.), która znajdowała się w mieście Ossuna, sufraganii archidiecezji Sewilli, a od 1969 r. jest zaliczana do tytularnych stolic biskupich Kościoła katolickiego.
Święcenia biskupie odbywają się zgodnie z listem apostolskim papieża Jana XXIII “Motu Proprio” Cum gravissima, w sprawie godności biskupiej przyznawanej wszystkim kardynałom (15 kwietnia 1962 r.) i są zaplanowane na 20 kwietnia tego roku.
Jest to pierwszy Przełożony Generalny mianowanym kardynałem, a także pierwszy Przełożony Generalnym mianowanym arcybiskupem Kościoła Katolickiego.
W związku z wyniesieniem do godności kardynalskiej miały miejsce różne wydarzenia, a kolejne będą miały miejsce:
– 9 lipca 2023 r., pod koniec modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek ogłosił jego nominację na kardynała;
– 30 września 2023 r. został mianowany kardynałem, otrzymując biret i pierścień kardynalski podczas Zwyczajnego Konsystorza Publicznego;
– 4 października 2023 r. objął urząd w Kurii Rzymskiej, zostając członkiem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (DIVCSVA);
– 17 grudnia 2023 r. objął kościół tytularny Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki przy Via Tuscolana;
– 20 kwietnia 2024 r. ma otrzymać święcenia biskupie; odbędzie się to poprzez nałożenie rąk i modlitwę święceń przez J. Em. kard. Emila Paula TSCHERRIGA, emerytowanego nuncjusza apostolskiego we Włoszech i w Republice San Marino, do którego dołączy J. Em. Kard. Cristóbal LÓPEZ ROMERO sdb, arcybiskup Rabatu (Maroko) i J. E. abp Lucas VAN LOOY sdb, emerytowany biskup Gandawy (Belgia). Uroczystość odbędzie się w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej w Rzymie i rozpocznie się o godz. 15.30;
– 31 lipca 2024 r., koniec mandatu Przełożonego Generalnego i początek służby w Stolicy Apostolskiej, zgodnie z misją, która zostanie mu powierzona.
Jego następca, który stanie na czele Zgromadzenia Salezjańskiego zostanie wybrany podczas 29. Kapituły Generalnej Zgromadzenia (która odbędzie się w dniach od 16 lutego do 12 kwietnia 2025 r.). Kapituła została już zwołana, zgodnie z Konstytucjami Salezjańskimi.
Życzymy naszemu Przełożonemu Generalnemu, kardynałowi Ángelowi, wszelkich sukcesów w jego służbie Kościołowi Powszechnemu.
Źródło: BSOL
15 luty 2024
Watykan dołącza do Rodziny Salezjańskiej w obchodach 200. rocznicy snu św. Jana Bosko, który ten miał w wieku dziewięciu lat, a który zainspirował całą jego działalność i charyzmat. A czyni to poprzez wydanie okolicznościowego znaczka i specjalnego stempla pocztowego.
Watykański znaczek przedstawia obraz na płótnie wykonany w 1999 r. przez malarza Mario Boganiego (1932-2016), który jest przechowywany w górnym kościele Bazyliki św. Jana Bosko na Colle Don Bosco (Castelnuovo Don Bosco, prowincja Asti). Znaczek ma nominał 1,30 euro i format 40 x 30 milimetrów, wydrukowany na 21 200 mini-sheetach po 9 znaczków każdy, w łącznym nakładzie 190 800 znaczków.
Treść znaczka nawiązuje do wizji małego Janka, którą opisał w Memorie Biografiche:: Znajdowałem się niedaleko domu, na dość obszernym podwórku, na którym było zgromadzonych wielu chłopców, którzy się bawili. Jedni się śmiali, inni grali, wielu przeklinało. Słysząc te przekleństwa, rzuciłem się natychmiast między nich i przy pomocy pięści i słów usiłowałem ich uciszyć. W tym momencie pojawił się przede mną dostojny, pięknie ubrany mężczyzna. Cały był okryty białym płaszczem; jego twarz jaśniała takim blaskiem, że nie mogłem na nią patrzeć. Zawołał mnie po imieniu i kazał mi stanąć na czele tych chłopców, dodając te słowa: „Nie pięściami, ale łagodnością i miłością będziesz musiał pozyskać tych swoich przyjaciół. Tak więc zacznij ich natychmiast uczyć o brzydocie grzechu i szlachetności cnoty... I wtedy ujrzałem obok niego Kobietę o majestatycznym wyglądzie, przyodzianą w tak błyszczący zewsząd płaszcz, jakby w każdym jego punkcie tkwiła najjaśniejsza gwiazda. Widząc moje rosnące zmieszanie, dała mi znak, bym się do Niej zbliżył, ujęła mnie z dobrocią za rękę i powiedziała mi: „Spójrz”. Spojrzałem i zobaczyłem, że chłopcy zniknęli, a zamiast nich pojawiło się mnóstwo koźląt, psów, kotów, niedźwiedzi i wiele innych zwierząt. „Oto twoje pole, gdzie będziesz musiał pracować. Bądź pokorny, silny i wytrzymały; a to, co teraz stanie się ze zwierzętami, które widzisz, będziesz musiał uczynić z moimi dziećmi… Zrozumiesz wszystko w swoim czasie”.
Stempel pocztowy ma okrągły format i średnicę 38 mm. Jest to projekt graficzny swobodnie inspirowany tematem znaczka, przedstawiający młodego Janka śpiącego w otoczeniu postaci ze snu: Jezusa, Dziewicy Maryi, wilków i baranków. Znajdujemy na nim napisy: «IL SOGNO DI SAN GIOVANNI BOSCO», «1824 - 2024», «POSTE VATICANE» e «DIE EMISSIONIS 19.02.2024».
W dniach 19-20 lutego urząd pocztowy “Arco delle Campane” (ramię Karola Wielkiego w Kolumnadzie Watykańskiej) użyje tego specjalnego stempla pocztowego. O odpowiednio ostemplowany materiał filatelistyczny osoby zainteresowane mogą się zwrócić do “Settore Obliterazioni del Servizio Poste e Filatelia” do 23 marca 2024 roku.
W dniu 20 lutego 2024 r. dziennik “Avvenire” opublikuje specjalny artykuł o historii znaczków poświęconych Księdzu Bosko i znaczeniu jego snów.
“Sen Księdza Bosko z 9. roku życia - czytamy w nocie wydanej przez Gubernatorat Watykanu - był źródłem powołania przyszłego założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego i inspirującym źródłem jego filozofii wychowawczej przenikniętej trzema zasadami, którymi są: rozum, religia i dobroć. Dla Księdza Bosko niemożliwe było wychowanie młodego człowieka na bazie samego rozumu bez kogoś, kto by go kochał, rozumiał jego problemy i wspierał go w ich rozwiązywaniu”.
O znaczeniu tego snu i charyzmatu salezjańskiego dla Kościoła powszechnego napisał już papież Franciszek dziewięć lat temu w liście wysłanym do Przełożonego Generalnego Salezjanów ks. Ángela Fernándeza Artime, dzisiaj kardynała, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Księdza Bosko (1815-2015): “Ksiądz Bosko uczy nas przede wszystkim tego, by nie stać z boku i nie przyglądać się, ale by stanąć po linii frontu, by zaoferować młodym ludziom integralne doświadczenie wychowawcze, które, solidnie oparte na wymiarze religijnym, angażuje umysł, uczucia, całą osobę, zawsze uważaną za stworzoną i kochaną przez Boga”.
Źródło ANS
18 marca 2024
Zakończyło się spotkanie Światowej Rady Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, które odbyło się w Rzymie w dniach 14-17 marca. W spotkaniu uczestniczyli radni światowi z 12 regionów, w których działa Stowarzyszenie.
Oprócz obecnego Koordynatora Światowego, Antonio Boccii, obecni byli członkowie Światowego Sekretariatu Wykonawczego oraz ks. Joan Lluis Playà, Delegat Przełożonego Generalnego ds. Rodziny Salezjańskiej.
Coroczne spotkanie, przewidziane przez Program Życia Apostolskiego (PŻA), odbywa się w stacjonarnie raz w roku. Była to również okazja, aby wszyscy nowi radni światowi wybrani podczas kongresów regionalnych w latach 2022-2023 wzięli w nim udział.
Radni przedstawili sprawozdania z działalności Stowarzyszenia w sześcioleciu 2018-2024, ukazując, w jaki sposób w różnych regionach starali się wprowadzić w życie zalecenia, jakie zostały podjęte w odniesieniu do całego Stowarzyszenia podczas V Światowego Kongresu SSW, który odbył się w Rzymie w październiku 2018 roku.
Obrady dotyczące różnych kwestii ukazały bogactwo rzeczywistości lokalnej i prowincjalnej związanej z działalnością salezjanów współpracowników, którzy nawet w latach pandemii byli w stanie realizować podjęte zobowiązania, kontynuując animację z odpowiedzialnością w duchu synodalnym.
Zajęto się również zaplanowaniem różnych inicjatyw związanych z drugim rokiem przygotowań do VI Światowego Kongresu SSW w 2026 r., który odbędzie się w kontekście obchodów 150. rocznicy założenia Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników.
Po pierwszym roku przygotowań, stojącym pod znakiem czasownika “pamiętać”, w czasie którego Salezjanie Współpracownicy mieli okazję podzielić się za pomocą krótkich filmików, historiami związanymi z wyborem własnego powołania, 4 maja 2024 r. w czasie ogólnoświatowego spotkania transmitowanego na żywo rozpocznie się drugi rok, który będzie zawierał czasownik „odnowić”, z mocnym odniesieniem do Obietnicy i Projektu Życia Apostolskiego.
W tym kontekście wszystkie Regiony będą się zastanawiać nad szczególnymi elementami Programu Życia Apostolskiego, które stanowią stały punkt odniesienia dla Salezjanów Współpracowników.
Podczas ostatniego spotkania nie zabrakło bardzo znaczących momentów ubogacających ich doświadczenie, takie jak wizyty w Kaplicy Sykstyńskiej i Pałacu Apostolskim w Watykanie, a także w Kaplicy Relikwii, gdzie członkowie Rady “spotkali się” z Księdzem Bosko, Matką Mazzarello, Dominikiem Savio, Artemidesem Zattia i Janem Pawłem II.
Podczas spotkania Antonio Boccia podzielił się decyzją Przełożonego Generalnego, który przedłużył kadencję obecnego Światowego Koordynatora o dwa lata, do obchodów Światowego Kongresu w 2026 roku.
List kardynała Ángela Fernándeza Artime, wysłany do Światowego Koordynatora, był odpowiedzią na prośbę samego Antonio Boccii, który zaproponował, by VI Światowy Kongres SSW odbył się w 2026 roku, a nie w 2024 roku, sześć lat po poprzednim, który miał miejsce w 2018 roku.
Koordynator, zabierając głos w imieniu Rady, podał dwa powody: pierwszy związany z okresu kryzysu w czasie COVID-19, który uniemożliwił przeprowadzenie regionalnych kongresów w celu wyboru nowych radnych, a drugi to możliwość zorganizowania obchodów 150. rocznicy na poziomie ogólnoświatowym.
Tak więc Antonio Boccia został ponownie obdarzony zaufaniem całej Rady Światowej, obiecując pełnić dalszą posługę związaną z animacją Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników z takim samym zaangażowaniem jak dotychczas.
Źródło ANS