W dniach 21–23 marca 2025 roku w Woźniakowie odbyły się coroczne rekolekcje wielkopostne dla Salezjanów Współpracowników. Był to czas duchowego umocnienia, modlitwy, refleksji i budowania wspólnoty w charyzmacie św. Jana Bosko.
Rekolekcje prowadził ks. Adam Wtulich SDB z Warszawy. Głównym tematem jego rozważań była nadzieja – podjęta w kontekście trwającego Roku Jubileuszowego oraz wiązanki na rok 2025, zaproponowanej przez Wikariusza Generalnego Towarzystwa Salezjańskiego.
Ks. Adam podkreślał, że nadzieja chrześcijańska to nie iluzja, lecz postawa zakorzeniona w zaufaniu do Boga, która daje siłę do codziennego zaangażowania – zwłaszcza w pracy z młodymi i pośród nich.
Ważnym elementem rekolekcji był również warsztat poświęcony Synodowi Młodych, podczas którego uczestnicy pochylili się nad wnioskami wypracowanymi przez Synod. Z warsztatu wypłynęły cenne wnioski i refleksje dotyczące zadań dla Rodziny Salezjańskiej, której częścią jest Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników (SSW). Podkreślono potrzebę obecności, towarzyszenia i budowania relacji opartych na zaufaniu oraz świadectwie wiary i nadziei.
Czas rekolekcji obejmował również wspólną modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu, Eucharystię oraz możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Nie zabrakło braterskich rozmów, radości i dzielenia się doświadczeniem bycia współpracownikiem salezjańskim.
Dziękujemy ks. Adamowi za inspirujące prowadzenie oraz wspólnocie w Woźniakowie za gościnność i atmosferę życzliwości, tak bliską duchowi św. Jana Bosko.
W dniach 5 – 7 marca 2021 roku w Kutnie Woźniakowie swoje doroczne Rekolekcje Wielkopostne przeżywali Salezjanie Współpracownicy Prowincji Warszawskiej. Rekolekcje głosił
ks. Marcin Nowicki SDB, Delegat SSW Inspektorii Pilskiej, Dyrektor domu i Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Debrznie.
Tematem przewodnim rozważań była wiązanka Ks. Generała na 2021 rok:
„Ożywia nas nadzieja: «Oto czynię wszystko nowe» (Ap 21,5)".
W rekolekcjach udział wzięli: ks. Henryk Bonkowski, s. Teresa Nowak, przedstawiciele Centrów Lokalnych z Czerwińska, Katowic, Kielc, Kutna Woźniakowa, Łodzi, Płocka, Poznania, Różanegostoku, Warszawy i Żyrardowa.
Rekolekcje rozpoczęliśmy nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Punktem kulminacyjnym każdego dnia była Eucharystia. Dzień rozpoczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą. Był też czas na spowiedź i modlitwę indywidualną w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Nie zabrakło oczywiście słówka na dobranoc.
Dziękujemy miejscowej Wspólnocie SSW za serdeczne przyjęcie, a ks. Markowi Wyszomierskiemu, Delegatowi Lokalnemu SSW, za posługę w konfesjonale.
31 stycznia, obchodzimy uroczystość św. Jana Bosko. Kim był ten człowiek, któremu poświęcamy dziś tyle uwagi? Jemu współcześni, widzieli w nim prostego kapłana, jak podkreślali - o wielkim sercu, dla którego młodzi nie byli obojętni. To dla nich, poświęcił całe życie.
Swoją życiową misję zawarł w łacińskiej dewizie: „Da mihi animas caetera tolle”. - Daj mi dusze, resztę zabierz. I tak się stało, prosty kapłan z turyńskiej diecezji dał początek wielkiemu dziełu, które jest kontynuowane przez jego duchowych synów – salezjanów.
Droga Rodzino Salezjańska!
W wigilię uroczystości świętego Jana Bosko chciałbym całej Rodzinie Salezjańskiej podziękować za obecność i świadectwo miłości do naszego Założyciela. To on sto trzydzieści trzy lata po swojej śmierci wzywa nas, abyśmy stale wychodzili do młodych ludzi. „Bóg posłał mnie do młodzieży” – w tym stwierdzeniu św. Jana Bosko dostrzegamy podstawowy wybór jego apostolatu, skierowany do młodzieży ubogiej, pochodzącej z ludu, do młodzieży najbardziej narażonej na niebezpieczeństwa.
Warto przypomnieć wspaniałe słowa skierowane przez księdza Bosko do chłopców, które stanowią prawdziwą syntezę jego wyboru apostolskiego: „Wierzcie mi, że wszystko, czym jestem, jest całkowicie dla was, dniem i nocą, rano i wieczorem, w każdej chwili. Nie mam innego celu, jak tylko troskę o wasze dobro moralne, umysłowe i fizyczne. Dla was się uczę, dla was pracuję, dla was żyję i także dla was gotów jestem oddać życie”.
Jan Bosko doszedł do całkowitego oddania się młodzieży często pośród największych trudności, dzięki szczególnej i głębokiej miłości, to jest dzięki owej wewnętrznej mocy, która łączyła w nim nierozerwalnie miłość Boga i miłość bliźniego. W ten sposób potrafił stworzyć tak trafną propozycję wychowania i ewangelizacji. Ten wzór nie stracił nic ze swojej aktualności.
Dlatego życzę Wam Drodzy w ten szczególny Dzień Uroczystości ks. Bosko, abyście byli przepojeni każdego dnia charyzmatem naszego Założyciela i w swoich działaniach zawsze zauważali każdą osobę potrzebującą Chrystusa tak jak to czynił ks. Bosko.
Z modlitewną pamięcia
ks. Tadeusz Jarecki sdb