Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Prowincjalne

 

W dniach 5 – 7 marca 2021 roku w Kutnie Woźniakowie swoje doroczne Rekolekcje Wielkopostne przeżywali Salezjanie Współpracownicy Prowincji Warszawskiej. Rekolekcje głosił

ks. Marcin Nowicki SDB, Delegat SSW Inspektorii Pilskiej, Dyrektor domu i Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Debrznie.

Tematem przewodnim rozważań była wiązanka Ks. Generała na 2021 rok:

„Ożywia nas nadzieja: «Oto czynię wszystko nowe» (Ap 21,5)".

W rekolekcjach udział wzięli: ks. Henryk Bonkowski, s. Teresa Nowak, przedstawiciele Centrów Lokalnych z Czerwińska, Katowic, Kielc, Kutna Woźniakowa, Łodzi, Płocka, Poznania, Różanegostoku, Warszawy i Żyrardowa.

Rekolekcje rozpoczęliśmy nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Punktem kulminacyjnym każdego dnia była Eucharystia. Dzień rozpoczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą. Był też czas na spowiedź i modlitwę indywidualną w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Nie zabrakło oczywiście słówka na dobranoc.

Dziękujemy miejscowej Wspólnocie SSW za serdeczne przyjęcie, a ks. Markowi Wyszomierskiemu, Delegatowi Lokalnemu SSW, za posługę w konfesjonale.

 

31 stycznia, obchodzimy uroczystość św. Jana Bosko. Kim był ten człowiek, któremu poświęcamy dziś tyle uwagi? Jemu współcześni, widzieli w nim prostego kapłana, jak podkreślali - o wielkim sercu, dla którego młodzi nie byli obojętni. To dla nich, poświęcił całe życie.
Swoją życiową misję zawarł w łacińskiej dewizie: „Da mihi animas caetera tolle”. - Daj mi dusze, resztę zabierz. I tak się stało, prosty kapłan z turyńskiej diecezji dał początek wielkiemu dziełu, które jest kontynuowane przez jego duchowych synów – salezjanów.

Droga Rodzino Salezjańska!

W wigilię uroczystości świętego Jana Bosko chciałbym całej Rodzinie Salezjańskiej podziękować za obecność i świadectwo miłości do naszego Założyciela. To on sto trzydzieści trzy lata po swojej śmierci wzywa nas, abyśmy stale wychodzili do młodych ludzi. „Bóg posłał mnie do młodzieży” – w tym stwierdzeniu św. Jana Bosko dostrzegamy podstawowy wybór jego apostolatu, skierowany do młodzieży ubogiej, pochodzącej z ludu, do młodzieży najbardziej narażonej na niebezpieczeństwa.

Warto przypomnieć wspaniałe słowa skierowane przez księdza Bosko do chłopców, które stanowią prawdziwą syntezę jego wyboru apostolskiego: „Wierzcie mi, że wszystko, czym jestem, jest całkowicie dla was, dniem i nocą, rano i wieczorem, w każdej chwili. Nie mam innego celu, jak tylko troskę o wasze dobro moralne, umysłowe i fizyczne. Dla was się uczę, dla was pracuję, dla was żyję i także dla was gotów jestem oddać życie”.

Jan Bosko doszedł do całkowitego oddania się młodzieży często pośród największych trudności, dzięki szczególnej i głębokiej miłości, to jest dzięki owej wewnętrznej mocy, która łączyła w nim nierozerwalnie miłość Boga i miłość bliźniego. W ten sposób potrafił stworzyć tak trafną propozycję wychowania i ewangelizacji. Ten wzór nie stracił nic ze swojej aktualności.

Dlatego życzę Wam Drodzy w ten szczególny Dzień Uroczystości ks. Bosko, abyście byli przepojeni każdego dnia charyzmatem naszego Założyciela i w swoich działaniach zawsze zauważali każdą osobę potrzebującą Chrystusa tak jak to czynił ks. Bosko.

Z modlitewną pamięcia
ks. Tadeusz Jarecki sdb

 

(ANS – Rzym) – Od piątku, 15 stycznia, do niedzieli, 17 stycznia, będą się odbywać, w formie online, Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej. Na chwilę obecną jest ponad 5 tys. zapisów, co dotyczy 12 ośrodków koordynacji regionalnej – językowych.
Dni te będą przebiegać zgodnie ze specyficznym programem, a w piątek, 15 stycznia, i sobotę, 16 stycznia, w dwóch różnych blokach: wspólnym, w streamingu, o zasięgu światowym, od godz. 13.00 do 15.30 czasu włoskiego oraz – regionalnym, który będą prowadzić poszczególne regionalne ośrodki koordynacyjne w różnym czasie, zależnie od stref czasowych.

Wszystko rozpocznie program wspólny w piątek 15 stycznia, który będzie trwać od godz. 13.00 do 15.30, a na który złożą się: sesja otwarcia, modlitwa i prezentacja Wiązanki 2021 ze strony Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime. A poza tym głos zabierze bp Derio Olivero, biskup Pinerolo. Ta pierwsza część będzie bezpośrednio transmitowana na stronie Facebook ANS i ANSChannel.

W sobotę 16 stycznia będą się odbywać obrady wspólne na tych samych kanałach, które zostały wskazane powyżej, a transmisja bezpośrednia rozpocznie się o godz. 13.00 “Głosem Grup Rodziny Salezjańskiej na świecie”.

Równolegle do wspólnych obrad będą się odbywać, z podziałem na różne grupy językowe, prace, które będą prowadzić różne ośrodki koordynacyjne. Gdy chodzi o grupę języka włoskiego, ta rozpocznie swoje obrady w piątek, 15 stycznia, o godz. 17.30; o godz. 16.00 uczynią to grupy języków francuskiego i angielskiego, a grupa języka hiszpańskiego – godz. 18.00, zaś grupa języka portugalskiego – w sobotę o godz. 9.00. 

Natomiast program niedzielny będzie dla wszystich taki sam; Mszy św. na zakończenie spotkania będzie przewodniczyć Przełożony Generalny o godz. 12.30.  

“Po raz pierwszy to spotkanie zostało zorganizowane w ten sposób” – wyjaśnia delegat Przełożonego Generalnego ds. Rodziny Salezjańskiej, ks. Joan Lluís Playà. “Gdy chodzi o stronę organizacyjną, istotne jest tutaj wsparcie techniczne ze strony ANS i IME, ale również wielką pomoc okazali wolontariusze różnych grup Rodziny Salezjańskiej” – dodał.