Wczasorekolekcje 2019

W dniach 15 lipca - 27 lipca 2019 roku, w Ząbkowicach Śląskich, odbyły się wczasorekolekcje Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników Prowincji Warszawskiej

Z CZCIGODNYM SŁUGĄ BOŻYM KARDYNAŁEM AUGUSTEM HLONDEM

We wczasorekolekcjach uczestniczyło 46 osób. Byli to: Salezjanie Współpracownicy, aspiranci, członkowie ich rodzin oraz sympatycy dzieła salezjańskiego z Barczewa, Katowic, Kielc, Kutna, Łodzi, Płocka, Różanegostoku, Sępopola, Warszawy, Żyrardowa. Opiekę duchową nad uczestnikami sprawowali: ksiądz Henryk Bonkowski – delegat prowincjalny i s. Teresa Nowak – delegatka prowincjalna.

Mieszkaliśmy w Domu Rekolekcyjnym Księży Pallotynów.

Codzienna jutrznia, codzienna Eucharystia, konferencje formacyjne, modlitwa różańcowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, salezjańskie modlitwy poranne i wieczorne zbliżały nas do Boga. W naszym programie nie zabrakło również Drogi Krzyżowej oraz Lectio Divina.

Program pielgrzymkowo – turystyczny uczestnicy rozpoczęli już pierwszego dnia, zwiedzając indywidualnie Ząbkowice Śląskie. W środę, 17 lipca, nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od mszy św. w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie Śląskim, która od 2004 roku jest Metropolitalnym Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Potem był czas na zwiedzanie Bazyliki oraz muzeum sztuki sakralnej i ruchomej szopki. Z Barda Śląskiego udaliśmy się do Kamieńca Ząbkowickiego gdzie zwiedziliśmy zamek czyli pałac Marianny Orańskiej. Drugi wspólny wyjazd (23 lipca) to wyprawa do Książa i Świdnicy.

W mniejszych grupach, wykorzystując samochody uczestników, odwiedziliśmy Krzeszów, Wambierzyce oraz Arboretum w Wojsławicach.
Dnia 18 lipca odwiedził nas ks. Inspektor Tadeusz Jarecki.
W czasie trwania wczasorekolekcji był czas na rozgrywki piłkarskie, wspólne oglądanie filmów, spacery, rozmowy niedokończone i oczywiście pogodne wieczory.

 Elżbieta Gawłowska