W dniach 19 – 23 kwietnia salezjanie Inspektorii św. Stanisława Kostki z siedzibą w Warszawie zgromadzili się w Porszewicach koło Łodzi na spotkaniu Kapituły Inspektorialnej. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tadeusz Jarecki – przewodniczący Kapituły, która oficjalnie została otworzona przez ks. Piotra Sosnowskiego, kierownika Kapituły i wikariusza Inspektorii św. Stanisława Kostki.
Temat spotkania brzmi: „Uczynić nasze życie salezjańskim sakramentem obecności”. Kapituła jest „czasem szczególnej elastyczności, która jest darem Ducha Świętego oraz odwagi związanej z ewentualnymi zmianami” – podkreślił ks. Tadeusz Jarecki SDB, Inspektor (Prowincjał). Spotkanie ma nadać kierunek działaniom salezjanów na najbliższe lata, a jednocześnie ukształtować, w każdym salezjaninie umiejętność rozeznania duchowego w charyzmacie św. Jana Bosko. Dzisiaj w wielkiej mierze realizacja nauki ks. Bosko związana jest z niesieniem pomocy pokrzywdzonym w wyniku działań wojennych w Ukrainie.
Obrady Kapituły koncentrują się wokół refleksji nad postawieniem Boga w centrum życia oraz dotyczą posłannictwa salezjańskiego.
W 132 krajach świata pracuje około 15 tysięcy salezjanów. Cała Rodzina Salezjańska liczy około 400 000 tysięcy osób. W skład Rodziny Salezjańskiej wchodzą 32 grupy powstałe na przestrzeni wieków. Pierwsze z nich pojawiły się w czasach samego założyciela, ks. Jana Bosko – Salezjanie Księdza Bosko, Córki Maryi Wspomożycielki (siostry salezjanki), Salezjanie Współpracownicy, Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki oraz Byli Wychowankowie Salezjańscy. Wszystkie te grupy łączy niewątpliwie wiara w Boga oraz inspirowanie się systemem wychowawczym i charyzmatem św. Jana Bosko.
Źródło: salezjanie.waw.pl