Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Nowa Delegatka CMW ds. Salezjanów Współpracowników

Nowa Delegatka CMW ds. Salezjanów Współpracowników

 

W dniu 9 maja Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspmożycielki poinformowała, że nową Delegatką światową ds. Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników (SSW) z ramienia Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki została siostra Carmen Lucrecia Uribe, pochodząca z Kolumbii, życząc jej charyzmatycznej pasji i kreatywności.
Poniżej przedstawiamy ją i wsłuchujemy się w pierwsze wrażenia nowej Delegatki CMW ds. Salezjanów Współpracowników.

Formacja jako Córki Maryi Wspomożycielki  

Jestem Córką Maryi Wspomożycielki od 1982 r., kiedy złożyłam śluby zakonne w kolumbijskiej inspektorii “María Auxiliadora” (CMA). Od samego początku odczuwałam, że “bycie nauczycielką to moja pasja”. Miałam możliwość odbycia studiów w zakresie psychologii wychowania na Wydziale Nauk o Wychowaniu “Auxilium” w Rzymie, a następnie zrobiłam specjalizację w zakresie informatyki wychowawczej. Pracowałam w ośrodkach wychowawczych jako nauczycielka, wychowawczyni, koordynatorka i dyrektorka w szkołach prywatnych i państwowych.  

Towarzyszenie ludziom młodym, bycie bliskich nich i ich rodzin stanowiło silne wyzwanie, które mi pomogło wzmocnić tożsamość salezjańską, zgłębić system prewencyjny i odnieść go odpowiednio do danego kontekstu.

Doświadczenie w ramach Rodziny Salezjańskiej

W 1998 r., kiedy byłam wikarią inspektorialną, należałam do Konsulty Inspektorialnej Rodziny Salezjańskiej i miałam kontakt z różnymi grupami Rodziny Salezjańskiej na poziomie lokalnym i krajowym.

Jako inspektorka (2005-2010) brałam udział we wspólnej pracy animacyjnej, zwłaszcza współpracując z grupą byłych wychowanek i salezjanów współpracowników. Udział w trzech ostatnich Kapitułach Generalnych Zgromadzenia CMW pozwolił mi poszerzyć moją wizję i zapoznać się z drogą, jaką Rodzina Salezjańska w ciągu tych wszystkich lat.

Korzenie charyzmatyczne mocno zasadzają się na kierownictwie Ducha, z ręką Maryi na sercu i doświadczeniu, które było udziałem Księdza Bosko. Żyjemy w tej świadomości, że Duch obdarza charyzmatem licznych świeckich, mężczyzn i kobiety, uczestniczących we wspólnej misji, w służbie najbardziej potrzebującym dzieciom, nastolatkom i młodzieży, czyniąc to w różnej formie i w różny sposób.

Linie przyszłego działania Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników

Na Światowym Kongresie w 2018 roku wskazano na główne działania, które mają stanowić rodzaj trampoliny, pozwalającej znaleźć się tam, gdzie Pan nas wzywa do “bycia współczesnym Księdzem Bosko”: wzmocnić wierność przyrzeczeniu apostolskiemu, wzmocnić poczucie przynależności do Kościoła, do Stowarzyszenia i Rodziny Salezjańskiej, troszczyć się o ducha rodziny i wspólną odpowiedzialność. 

Jako Delegatka światowa zobowiązuję się towarzyszyć członkom Stowarzyszenia, krocząc razem z ludźmi młodymi, by budować bardziej chrześcijańskie i ludzkie społeczeństwo.

Jestem wdzięczna Matce Reungoat, Przełożonemu Generalnemu, Ks. Ángelowi Fernándezowi Artime, Delegatkom, które mnie poprzedziły, a w sposób szczególny siostrze Leslye Sándigo, która współpracowała przez wszystkie te lata w celu szerzenia charyzmatu. Powierzam się Panu, prosząc Go o wsparcie w tej nowej misji i proszę wszystkich, by towarzyszyli mi modlitwą i braterstwem.

(ANS – Rzym)