Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Siostra Yvonne Reungoat, była przełożona generalna Córek Maryi Wspomożycielki, mianowana członkiem Dykasterii ds. Biskupów

Siostra Yvonne Reungoat, była przełożona generalna Córek Maryi Wspomożycielki, mianowana członkiem Dykasterii ds. Biskupów

(ANS – Watykan) – W środę 13 lipca Ojciec Święty Franciszek mianował po raz pierwszy kobiety członkami Dykasterii ds. Biskupów. Mowa tu o siostrze Yvonne Reungoat, byłej przełożonej generalnej Córek Maryi Wspomożycielki; siostrze Raffaelli Petrini, franciszkanki Eucharystii (FSE), pełniącej funkcję sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu, a także dr Marii Lii Zervino, przewodniczącej Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiet. Wraz z nimi zostało także mianowanych jedenastu kardynałów i biskupów.

Siostra Yvonne Reungoat była dziewiątą przełożoną generalną Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. Urodziła się 14 stycznia 1945 r. w Plouénan, we Francji. Śluby zakonne jako córka Maryi Wspomożycielki złożyła 5 sierpnia 1965 r. Ukończyła studia z literatury, historii i geografii na Uniwersytecie w Lyonie. Uczyła do 1980 roku, potem kierowała wspólnotą w Lyonie i Paryżu (1977-1983), następnie pełniła funkcję wikarii inspektorialnej (1978-1983) i przełożonej inspektorii z siedzibą w Paryżu (1983-1989). W 1991 r. została wybrana przełożoną afrykańskiej inspektorii pw. Matki Bożej z siedzibą w Lomé (Togo). W 1996 r., na Kapitule Generalnej XX, została wybrana radną generalną wizytatorką, a w 2002 r., na KG XXI, wikarią generalną. W 2008 r., na KG XXII, została wybrana przełożoną generalną, a na Kapitule Generalnej XXIII w 2014 r. została potwierdzona na stanowisku przełożonej generalnej Zgromadzenia na następne sześciolecie.

Od 2018 r. siostra Yvonne jest przewodniczącą Unii Przełożonych Wyższych Zakonów Żeńskich Włoch (USMI), a od 2019 r. – członkiem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Dykasteria ds. Biskupów zajmuje się tym wszystkim, co dotyczy mianowania biskupów diecezjalnych i tytularnych, administratorów apostolskich i ogólnie Kościołów partykularnych, przy uwzględnieniu propozycji tychże Kościołów partykularnych, Konferencji Episkopatów i Przedstawicielstw Papieskich oraz zasięgając opinii członków Prezydium właściwej Konferencji Episkopatu i Metropolity. W tym procesie angażuje również w odpowiedni sposób członków ludu Bożego danych diecezji.

Po otrzymaniu tej wiadomości, Matka Chiara Cazzuola, Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, pogratulowała siostrze Reungoat, pisząc: "Ciesząc się wraz z Siostrą z powodu tej kolejnej nominacji, będącej wyrazem wielkiego zaufania Kościoła do Siostry, a w osobie Siostry do całego Zgromadzenia, życzymy wszystkiego najlepszego w tej nowej misji. Będziemy blisko Siostry z czułością i wdzięcznością, towarzysząc jej na tej nowej drodze modlitwą i zobowiązując się do dalszej wierności Kościołowi i Papieżowi. Dziękujemy, Siostro Yvonne, za dyspozycyjność oraz szybką i pogodną odpowiedź na to nowe wyzwanie, które w roku, w którym obchodzimy 150. rocznicę Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, jest darem i znakiem owocności charyzmatu. Niech Maryja Wspomożycielka poprzedza, prowadzi i towarzyszy Ci na drodze, tak jak to miało miejsce u początków naszego Zgromadzenia, 150 lat temu. Ze wszystkimi Córkami Maryi Wspomożycielki na świecie życzymy Ci dobrej drogi!”.