Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Spotkanie Rady Światowej Salezjanów Współpracowników

Spotkanie Rady Światowej Salezjanów Współpracowników

W dniach 16-19 marca 2023 r. w Instytucie Salezjańskim “Pius XI” odbyło się spotkanie  Rady Światowej Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników. W spotkaniu uczestniczyli radni światowi reprezentujący 11 regionów, w których działa Stowarzyszenie, obejmując w sumie 102 kraje. W czasie  spotkania omawiano różne tematy.

Zgodnie z tradycją spotkań Rady odbywających się stacjonarnie, oprócz części dotyczącej spraw związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem Rady, odbyły się również dwie sesje formacyjne, które poprowadzili światowi delegaci salezjanów i córek Maryi Wspomożycielki ds. SSW, odpowiednio salezjanin koadiutor Duc Nam Nguyen i siostra Lucrecia Uribe.

Najpierw analizowano wspólnie i w grupach raport przedstawiony przez dr Pierluigi Dovis, dyrektor diecezjalnej Caritas Turynu, podczas okrągłego stołu Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej, które odbyły się na Valdocco w dniach od 12 do 15 stycznia.

Kolejnym punktem spotkania była wizyta w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie członkowie Rady mogli zapoznać się z różnymi aspektami obecności Księdza Bosko w Rzymie.

W spotkaniu uczestniczyła również Maria Rita Scrimieri, koordynatorka Ośrodka Studiów “Opera dei Tabernacoli Viventi”, która przedstawiła sylwetkę Very Grity, salezjanki współpracownicy, której proces kanonizacyjny jest w toku.

Następnie uczestnicy spotkania pod kierunkiem Antonio Boccii, światowego koordynatora Stowarzyszenia SSW, obradowali nad pozostałymi kwestiami, m.in. nad tematem i przebiegiem kolejnego trzyletniego okresu przygotowania (2023-2026) do obchodów 150. rocznicy zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, jak również – VI Światowym Kongresem SSW.

Po komunikatach Carlo Pellegrino, sekretarza, i Raula Abada Fernandeza, administratora, miało miejsce zamknięcie obrad Rady Światowej. W dniu 19 marca jej członkowie uczestniczyli jeszcze w modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra; specjalne słowa pozdrowienia skierował do nich również sam papież Franciszek.

Obecna Rada praktycznie w całości zmieniła swój skład w 2022 roku. W spotkaniu uczestniczyli:

– Barbara Klose, Region Europa Środkowo-Zachodnia;

– Blažka Merkac, Region Europa Środkowo-Wschodnia;

– Borja Perez Galnares, Region Iberyjski;

– Darlene Reis, Region Brazylia;

– Deliana Almendras, Region Pacyfik-Wybrzeże Karaibskie;

– Italo Canaletti, Region Włochy-Bliski Wschód-Malta;

– Martin Calderon, Region Interameryka;

– Miguel Zevrnjia, Region Ameryka Poludniowa;

– Patrick Hinvi, Region Afryka Francuskojęzyczna;

– Philp Yu, Region Azja Wschodnia i Oceania;

– Antuvan DS, radny ustępujący regionu Azja Południowa, który przedstawił Devasia Kuriakose, nowego radnego.

I choć oni wszyscy spotkali się po raz pierwszy stacjonarnie, nie było problemów z nawiązaniem dobrych relacji i zrozumieniem się.

Źródło ANS