Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Zbliżając się do uroczystości Maryi Wspomożycielki

Zbliżając się do uroczystości Maryi Wspomożycielki

 

Już tylko kilka dni dzieli nas od uroczystości Maryi Wspomożycielki, a w związku z tym wydarzeniem, na które z niecierpliwością oczekuje cała Rodzina Salezjańska, Biuletyn Salezjański przybliżył niektóre fakty dotyczące początków tego święta i jego rozpowszechnienia.

Maryja Wspomożycielka, Patronka AUSTRALII

Niektórzy irlandzcy wygnańcy w Australii byli jeńcami wojennymi. Walczyli o niepodległość w czasie irlandzkiego powstania w 1798 roku, podczas gdy inni byli osadnikami, próbującymi przetrwać czas głodu i kolejne lata nędzy w odległej Irlandii, którą zostawili za sobą. W tych okolicznościach katolicka Australia pozostała wierna Maryi, będąc pierwszym narodem, który wybrał ją na swoją główną patronkę z tytułem Wspomożycielki. Australia była pierwszym krajem, którego patronką została Maryja Wspomożycielka Wiernych, a “St Mary’s Metropolitan Cathedra”, kościół katedralny archidiecezji Sydney, jest pod Jej wezwaniem.

Maryja Wspomożycielka w Goiânia – BRAZYLIA

Perłą kościoła katedralnego w mieście Goiania w Brazylii jest obraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, patronki archidiecezji i miasta. Parafianie nazwali go “Obrazem Cudu”, ponieważ podczas procesji ulicami dzielnicy obraz ten był niesiony bez odpowiedniego zabezpieczenia, z czego zdano sobie sprawę dopiero po dotarciu do kościoła, kiedy to, by uchronić go przed upadkiem, został podtrzymany przez przechodniów. Wizerunek został umieszczony na ołtarzu przygotowanym na Placu Miejskim, gdzie 5 lipca 1942 r. odprawiono Mszę św. z okazji oficjalnej rocznicy miasta, której przewodniczył arcybiskup diecezji Cuiabá.

Maryja Wspomożycielka, Patronka rolników w ARGENTYNIE

W dniu 27 października 1949 r., z inicjatywy rolników z regionu Rosario, miejscowe władze podpisały dekret ogłaszający “Marię Auxiliadorę de los Cristianos” patronką argentyńskich rolników. Dekret ten był wyrazem uznania dla Zgromadzenia Salezjańskiego za jego znaczący wkład w rozwój rolnictwa argentyńskiego poprzez zakładanie szkół rolniczych w całym kraju.

Patronka stanu AMAZONAS i Królowa ORINOKO

5 lutego 1932 r. Pius XI utworzył Prefekturę Apostolską Górnego Orinoko, powierzoną misjonarzom salezjańskim, którzy krzewili nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki na tych ziemiach, co czynili od swojego przybycia do Puerto Ayacucho w dniu 11 września 1933 roku. W latach 1935-1937 w dzielnicy Humboldt został zbudowany pierwszy kościół katolicki pod wezwaniem Maryi Wspomożycielki. W dniu 20 maja 1980 r. Rada Miejska Federalnego Terytorium Amazonas ogłosiła 24 maja dniem szczególnego świętowania, ogłaszając Maryję Wspomożycielkę patronką Puerto Ayacucho. W dniu 18 maja 2011 r. gubernator Liborio Guarulla podobnym dekretem ogłosił Ją patronką stanu Amazonas i terenów nad rzeką Orinoko.

Źródło: Bollettino Salesiano