Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Pierwsza Msza św. nowych biskupów salezjańskich w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa

Pierwsza Msza św. nowych biskupów salezjańskich w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa

W niedzielę 21 kwietnia, w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzymie, o godz. 11.30 dwaj nowi biskupi salezjańscy odprawili swoją pierwszą Eucharystię, która miała charakter dziękczynny. Eucharystii przewodniczył kardynał Ángel Artime Fernández, a homilię wygłosił arcybiskup Giordano Piccinotti.

Ks. Stefano Martoglio, serdecznie powitał dwóch nowych biskupów salezjańskich, wyraził swoje najlepsze życzenia, zapewnił o modlitwie, mówiąc z przekonaniem, że z pewnością Ksiądz Bosko z nieba będzie towarzyszył i błogosławił tym dwóm synom w ich misji.

W swojej homilii abp Piccinotti rozpoczął od stwierdzenia, że obaj wczoraj złożyli swoją duszpasterską drogę w Sercu Maryi, co uczynili w Bazylice Matki Bożej Większej, a dzisiaj czynią w odniesieniu do Serca Jezusa w Bazylice Jemu dedykowanej.

To potwierdził następującymi słowami: “Aby być dobrym pasterzem, trzeba dostosować się do rytmu Bożego serca. Kochać tak, jak On kochał, cierpieć tak, jak On cierpiał i przebaczać tak, jak On przebaczał. Chcemy modlić się o serce, które jest zgodne z sercem Chrystusa i pachnie owcami. Pasterz istnieje dzięki owcom. Jeśli nie ma owiec, nie będzie pasterza. Ksiądz Bosko istniał dzięki swoim wychowankom”.

Przytoczył przy tym słowa hiszpańskiego salezjanina-męczennika, ks. Antonio Césara Fernándeza, który oddał życie w Burkina Faso w 2019 r.: “Młodzież świata nauczyła mnie być salezjaninem i być tym, kim jestem. Te owce, które Pan mi powierzył, nauczyły mnie wszystkiego, dały mi wiele radości i przysporzyły zmartwień, dla nich też chorowałem i cierpiałem, i dzięki nim jestem tym, kim jestem”. Pasterz uczy się od owiec i ofiaruje im wszystko. Kiedy pasterz podchodzi z sercem, będzie mógł być z owcami i być dobrym pasterzem według serca Chrystusa.

Po Komunii św. został złożony piękny bukiet kwiatów Maryi Wspomożycielce, a arcybiskup Piccinotti odmówił modlitwę dziękczynną do Matki Bożej w imieniu obu nowych biskupów salezjańskich, podczas gdy całe zgromadzenie odśpiewało tradycyjną pieśń, ułożoną przez Księdza Bosko “O Maria, Vergine Potente”.

W słowach podziękowania ks. Francesco Marcoccio, dyrektor wspólnoty Siedziby Generalnej, powiedział, że to historyczna chwila być świadkiem pierwszej Mszy św. odprawianej przez dwóch nowych biskupów salezjańskich w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa i podziękował wszystkim za obecność.

Uroczystość uświetnił chór młodzieżowy, sprawiając, że atmosfera była jeszcze bardziej świąteczna i modlitewna. To był naprawdę wielki dzień radości i dziękczynienia dla Rodziny Salezjańskiej, która cieszyła się i świętowała ten dar w postaci dwóch nowych biskupów salezjańskich.

Kardynał Riccardo Ezzati powiedział: “Dla mnie było wielką łaską uczestniczyć w święceniach biskupich tych dwóch współbraci. Wczorajsza uroczystość w Bazylice Matki Bożej Większej była bardzo emocjonalna. Dzisiaj celebracja eucharystyczna w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, która zakończyła się przed obliczem Maryi Wspomożycielki, bardzo symbolicznie dla Zgromadzenia Salezjańskiego, była jeszcze bardziej emocjonalna. Ksiądz Bosko będzie bardzo szczęśliwy z tych dwóch synów, którzy oddali się w sposób szczególny na służbę Kościołowi powszechnemu”.

Z kolei kardynał Sturla Berhouet, nawiązując do tej uroczystości, stwierdził: “To dla mnie wielka radość przybyć tutaj do Rzymu, aby uczestniczyć w święceniach biskupich następcy Księdza Bosko i mojego wielkiego przyjaciela Giordana. Przeżywałem te dwa dni z wielką radością i cieszę się, że ci dwaj współbracia będą teraz służyć Kościołowi powszechnemu z salezjańskim sercem”.

A biskup Mauro Maria Morfino dodał: “Fakt, że mamy Przełożonego Generalnego i Giordano jako biskupów w Kościele powszechnym jest wielką radością. Ich służba Kościołowi będzie miała młodzieżowe spojrzenie na świat i jestem pewien, że będzie to wielki wkład dla Kościoła”.

Źródło ANS