24 stycznia 2024 r.
Oratorium św. Franciszka Salezego było małym zalążkiem wielkiego dzieła salezjańskiego. Wraz z małą grupą młodych ludzi, którzy tworzyli oratorium, Ksiądz Bosko założył nowe zgromadzenie zakonne, które oddał pod opiekę i patronat św. Franciszka Salezego, do tego stopnia, że nadał swoim członkom nazwę “salezjanie”.
Św. Franciszek Salezy, patron dziennikarzy, którego święto obchodzone jest 24 stycznia, był zawsze podmiotem wielkiego nabożeństwa i podziwu dla Księdza Bosko. Ten ostatni poznał jego osobę w seminarium w Chieri, gdzie przeczytał jego główne dzieła. To, co go uderzyło i wywarło na niego największy wpływ, to z jednej strony jego przykład apostoła i misjonarza, a z drugiej jego dobroć i łagodny sposób bycia.
Już pierwsze oratorium założone przez Księdza Bosko było dedykowane św. Franciszkowi Salezemu, podobnie jak pierwszy kościół zbudowany na Valdocco przez Księdza Bosko. A słynne przesłanie, które rozpowszechnił na całym świecie “Da mihi animas, coetera tolle” (Daj mi dusze, resztę zabierz), które napisał również na tabliczce umieszczonej w swoim pokoju, aby zawsze o tym pamiętać, było cytatem biblijnym, który przytaczał również św. Franciszek Salezy.
Dla salezjanów św. Franciszek Salezy jest wzorem do naśladowania ze względu na jego łagodność, dobroć i pokorę wobec wszystkich. Nowym źródłem inspiracji dla Rodziny Salezjańskiej, gdy chodzi o osobę i duchowość św. Franciszka Salezego, były obchody 400. rocznicy śmierci tego Świętego, co znalazło również wyraz w Wiązance Przełożonego Generalnego: "Czyńcie wszystko z miłości, nic na siłę”.
Tak więc nazwa “salezjanin” odnosi się zatem do tego Doktora Kościoła, jednak nie tylko do jego osoby, ale także do jego ducha i przesłania, przekazanego przez Księdza Bosko. Bosko, który w dniu swoich święceń kapłańskich napisał wśród swoich postanowień kapłańskich: “Niech we wszystkim kierują mną miłość i łagodność Franciszka Salezego”.
Ten salezjański charakter jest widoczny w całej rozciągłości w małym traktacie, który Ksiądz Bosko napisał na temat Systemu Prewencyjnego, który uwzględnia właśnie w swoim zastosowaniu dobroć, łagodność i delikatność, które w połączeniu z miłością, składają się na salezjańską duchowość Księdza Bosko.
Emerytowany przełożony generalny, ks. Pascual Chávez, stwierdza, że “św. Franciszek Salezy był i pozostaje mistrzem życia duchowego, bogatym w mądrość, który czynił wszystko dla wszystkich w miłości duszpasterskiej, będąc zaangażowany w przywracanie jedności wierzących w więzi pokoju”.
Artykuł 17 Konstytucji Salezjańskich stwierdza: “Czerpiąc natchnienie z humanizmu św. Franciszka Salezego, (salezjanin) wierzy w przyrodzone i nadprzyrodzone możliwości człowieka, nie lekceważąc jednak jego słabości. Przyjmuje wartości tego świata i wystrzega się narzekania na swoje czasy: zachowuje wszystko, co dobre, zwłaszcza, co drogie dla młodzieży. Ponieważ głosi Dobrą Nowinę, jest zawsze radosny. Szerzy tę radość, umie wychowywać do optymizmu życia chrześcijańskiego i kształtować zmysł pogodnego świętowania: ‘Służmy Panu w świętej radości’”.
Źródło ANS