Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Wiązanki Przełożonych Generalnych: Ks. Rinaldi

Wiązanki Przełożonych Generalnych: Ks. Rinaldi

– Trzecim następcą Księdza Bosko w kierowaniu Zgromadzeniem Salezjańskim był ks. Filip Rinaldi, który stał na jego czele przez dziewięć lat, od 1922 do 1931 roku. Historyk salezjański, ks. Giovanni Battista Francesia, powiedział o nim, że brakowało mu “tylko głosu Księdza Bosko, wszystko inne posiada”, zaś ks. Egidio Viganò, inny przełożony generalny, postrzegał go jako “prawdziwego świadka i interpretatora ducha salezjańskiego” oraz “prototyp duszpasterskiej dobroci”.

Animator ruchów świeckich; to on założył Instytut Ochotniczek Księdza Bosko. Dał się poznać jako promotor duchowości pracy, mistrz życia duchowego. Obecnie uznany za błogosławionego przez Kościół katolicki, był sztandarowym nosicielem ojcostwa Księdza Bosko, a wszystkie te aspekty można również spotkać w Wiązankach, które kierował w latach swojego kierowania Zgromadzeniem.

Z 11 lat rządów ks. Rinaldiego udało się dotrzeć do 10 Wiązanek; brakuje jednej z roku jego wyboru, w 1922 r., prawdopodobnie dlatego, że ks. Albera zmarł w październiku 1921 r., a on został wybrany przełożonym Zgromadzenia w kwietniu 1922 r., więc w ogóle takowej nie było.

Wiązanki ks. Rinaldiego, zarówno pod względem formy, jak i treści, również upodabniają się do tych jego poprzedników. Także mamy prawie zawsze do czynienia z dwoma rodzajami adresatów: te są kierowane do salezjanów i do młodzieży, jednak to w jego przypadku coraz częściej możemy spotkać także myśli skierowane do innych grup Rodziny Salezjańskiej: Salezjanów Współpracowników i Byłych Wychowanków Salezjańskich, których zachęca do prostych sposobów dobrego przeżywania swojego życia chrześcijańskiego.

W swoich Wiązankach proponuje ascezę, która jest prosta i dostępna dla wszystkich; przesłanie jest krótkie i jasne, często jest to zachęta do zrobienia lub uniknięcia czegoś, do życia bardziej chrześcijańskiego i religijnego. Charakterystyczna pod względem formy jest Wiązanka z 1930 r. Ta zawiera trzy wezwania do Księdza Bosko, inne dla każdej z grup, której zostało zaproponowane.

Również w przypadku ks. Rinaldiego naśladowanie Księdza Bosko znajduje się w centrum myśli i działań. Niektóre Wiązanki są mu poświęcone w sposób szczególny, prawie że w całości, to on pozostaje punktem odniesienia i naśladowania. Nie brakuje jednak innych świetlanych przykładów życia salezjańskiego stawianych za wzór (Ksiądz Rua) czy przykład młodzieńczej świętości, nie tylko salezjańskiej (jest św. Dominik Savio, ale także św. Alojzy Gonzaga).

Oprócz tradycyjnych tematów, takich jak nabożeństwo do Eucharystii i Maryi, istnieją również odniesienia do bieżących wydarzeń w życiu Kościoła, jak to mamy w Wiązankach z 1925 i 1926 roku, gdzie znajdują się bezpośrednie odniesienia do Jubileuszu, jaki miał miejsce w tym czasie.

Poniżej przytaczamy owe wiązanki-przesłania, jakie skierował bł. ks. Filip Rinaldi:

1923: - Do Salezjanów: “Starajmy się naśladować Sługę Bożego Księdza Rua w dokładnym zachowywaniu reguł życia zakonnego”.

- Do młodzieży: “Niech starają się naśladować przykład Dominika Savio w nabożeństwie do Jezusa w Najświętszym Sakramencie”.

1924: - Do Salezjanów: “Dokładne przestrzeganie Konstytucji”.

- Do Młodzieży: “Uczynię własnym postanowienie Dominika Savio, ściśle przestrzegając regulaminu domu”.

1925: Do Salezjanów: “Codziennie dobrze rozmyślajcie. Rozmyślanie musi oświetlać dzieła, słowa i myśli całego dnia” (W 50. rocznicę zatwierdzenia Konstytucji).

- Do Młodzieży: “Wzrastajcie w nabożeństwie do Jezusa w Najświętszym Sakramencie i do Maryi Najświętszej Wspomożycielki, aby dobrze przeżyć Rok Święty”.

1926: - Do Salezjanów: “Szukajcie dusz, a nie pieniędzy, zaszczytów czy godności" (cytat z zaleceń Księdza Bosko dla pierwszych misjonarzy).

- Do młodzieży: “Módlcie się do Maryi Wspomożycielki za misjonarzy i niewiernych”.

- Do Byłych Wychowanków: “Szerzcie wiarę słowem i środkami, które są w waszym zasięgu”.

1927: - Do Salezjanów: “Zachowujcie milczenie od wieczora po modlitwie aż do śniadania następnego dnia, jak chciał tego Ksiądz Bosko i jak nakazuje Reguła”.

- Do Młodzieży: “Oddajcie cześć św. Alojzemu Gonzadze, naśladując jego cnoty i pobożnie go wzywając”.

1928: - Do Salezjanów i Salezjanów Współpracowników. „Ci, którzy mnie oświecają, będą mieli życie wieczne”.

- Do Młodzieży i Byłych Wychowanków: "Oto Matka twoja!”.

1929: - “Studium i naśladowanie świętości Księdza Bosko: po pierwsze, w jego pobożności; po drugie, w jego cnotach; po trzecie, w jego dziełach” (myśli zaczerpnięte ze “Wspomnień” z dorocznych Rekolekcji, które zazwyczaj powracały w wiązankach).

1930: - Do Młodzieży: "Abyśmy byli czcicielami Jezusa w Najświętszym Sakramencie i Maryi Wspomożycielki, Błogosławiony Księże Bosko, módl się za nami!”.

- Do Byłych Wychowanków: "Abyśmy byli gorliwi w naszej pracy w takim znaczeniu i w taki sposób, jak Ty to robiłeś, Błogosławiony Księże Bosko, módl się za nami!”.

- Do Salezjanów: “Abyśmy umieli kochać młodzież tak, jak Ty ją umiłowałeś, Błogosławiony Księże Bosko, módl się za nami!”.

1931: - Do Salezjanów: “Uczyńmy Błogosławionego Księdza Bosko bardziej znanym. Niech dyrektorzy umieszczają życie i dzieła Błogosławionego w zasięgu współbraci. Niech wszyscy o nim mówią, przytaczają przykłady z nim związane na konferencjach, w słówkach wieczornych, a także w szkole i prowadzonych rozmowach”.

- Do Młodzieży. “Unikajcie bezczynności nawet w czasie rekreacji, dobrze wykorzystując czas, naśladując w tym Błogosławionego Księdza Bosko”.

- Do Byłych Wychowanków: “Chrześcijańska poprawność i powściągliwość w zachowaniu i słowach, pamiętając o przykładzie Księdza Bosko”.

1932: Do Kapłanów: "Niech Msza Święta będzie odprawiana uważnie”.

- Do Kleryków i Koadiutorów: "Nawiedzajcie z porywem miłości Jezusa w Najświętszym Sakramencie”.

- Do młodych “Niech uczestniczą uważnie we Mszy Świętej i przygotowują się odpowiednio do przyjęcia Komunii Świętej sakramentalnie lub przynajmniej duchowo”.

- Do Byłych Wychowanków: “Niech dołożą wszelkich starań, aby uczestniczyć nabożnie we Mszy Świętej w każdy dzień świąteczny”.

Źródło ANS