Wiele już napisano o błogosławionym ks. Michale Rua i jego wierności Księdzu Bosko. Możemy w tym miejscu przywołać m.in. słynny epizod, kiedy to sam Święty Młodzieży powiedział mu, że “będą robić wszystko po połowie", albo też słowa Pawła VI, które ten wypowiedział w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej: “Ksiądz Rua był najwierniejszym, a więc najpokorniejszym i jednocześnie najmężniejszym synem Księdza Bosko”, a także przywołać przypisywane mu określenie “żywa reguła”. Istotnie, nawet w przesłaniach-wiązankach, jakie kierował ks. Rua, potwierdza się to, czym kierował się w czasie swoich rządów Zgromadzeniem: zachował, kontynuował i umacniał dzieło rozpoczęte przez Założyciela.
Kiedy w 1888 r. przejął od Księdza Bosko kierownictwo i zarządzanie Towarzystwem Salezjańskim, liczba domów salezjańskich znacznie wzrosła i te rozprzestrzeniły się na cały świat. Wtedy to sam osobiście przekazał Wiązankę młodym ludziom z Oratorium na Valdocco, przesyłając następnie pocztą do różnych dzieł salezjańskich, polecając przy tym dyrektorom placówek, aby odczytali ją w jego imieniu pod koniec roku.
Wraz ze wzrostem liczby dzieł i konsolidacją Zgromadzenia, wyszła z użycia “wiązanka” kierowana osobiście, którą Ksiądz Bosko nadal czasem kierował indywidualnie do chłopców. Nie było też jednej formy jej przekazywania; preferowano wręczanie jednej Wiązanki salezjanom, a drugiej chłopcom.
Z 22 lat rządów księdza Rua zachowało się 18 Wiązanek oraz jedna budząca wątpliwości (z 1892 r., zaczerpnięta z ówczesnego Biuletynu Salezjańskiego).
Idąc za przykładem Założyciela także we wszystkim, co dotyczyło Wiązanki (klimat, oczekiwania, znaczenie, wartość), ksiądz Rua pozostał wierny Księdzu Bosko nawet w tematach najczęściej poruszanych: Eucharystia, spowiedź, Matka Boża... nie mówiąc już o nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa, co było prawdziwym tematem przewodnim jego przesłań. Nie mogło też zabraknąć myśli w sposób szczególny poświęconych Księdzu Bosko.
Jeśli chodzi o Wiązanki skierowane wyłącznie do salezjanów, dominującą cechą w nich jest przypominanie o kluczowych narzędziach dobrego życia salezjańskiego, takich jak studia i lektura czy przestrzeganie zasad i obowiązków na drodze uświęcania się.
Gdy chodzi o strukturę, Wiązanki księdza Rua stanowią raczej krótką formę przekazu, a czasem nawet sprowadzają się do aktów strzelistych.
Oto więc te przesłania-wiązanki, jakie kierował ksiądz Rua:
1890: „Studia literackie”. List okólny nr 4 z 27.12.1889 r. „Niech ten list będzie moją wiązanką na rok 1890”. (Studia klasycznej łaciny. Autorzy włoscy. W drodze do nauczania).
1892: Na jubileusz “Dzieł ks.Bosko”, tzn. “Czytanek katolickich w Turynie”: “Byłaby to z pewnością jedna z najdroższych i najbardziej pożądanych Wiązanek, jaką można byłoby dedykować czcigodnej pamięci Księdza Bosko, czyniąc to w szczęśliwych i sprzyjających okolicznościach pierwszego chwalebnego jubileuszu założenia jego Dzieł”.
1894: “Do wszystkich Księży Inspektorów i Dyrektorów: ze świętym zatroskaniem odpowiadać na okólniki, czyniąc to szybko i w odpowiedni sposób. Zaleca również, po pierwsze, aby dyrektorzy, tam gdzie mogą, wygłosili konferencje Salezjanom Współpracownikom w święto św. Franciszka Salezego; po drugie, aby zachęcali wychowanków do lektury “Czytanek katolickich”; po trzecie, niech co miesiąc publicznie czytają Biuletyn Salezjański i starają się pozyskać nowych gorliwych Współpracowników”.
1895: “Do wszystkich Salezjanów:Bądźcie więc doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski; im większe będą nasze wysiłki, aby osiągnąć doskonałość, tym większa pomoc od Boga będzie nam dana, zgodnie z tymi słowami naszego Boskiego Zbawiciela:Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni sami będą nasyceni.
1896: - Do salezjanów:„Dopóki mamy czas, wykonujmy dobrą robotę. W każdej okoliczności poszukujmy dobra, które możemy uczynić, i czyńmy to chętnie i hojnie ze względu na Pana”. - Do młodych ludzi:„Bądźcie gotowi, bo o której godzinie się nie spodziewacie, Syn Człowieczy przyjdzie; dlatego uczcie się być w łasce Bożej przez cały czas, często przystępując do sakramentów świętych, które są źródłem łaski”.
1897: - Do Salezjanów: “Pan mówi do nas:Moją rozkoszą jest bycie synem człowieczym i ukazuje nam to w Najświętszym Sakramencie Eucharystii. My zaś winniśmy odpowiedzieć najgłębszym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu i gorliwością w szerzeniu go wśród innych”.
- Do młodych ludzi i pomocników: “Idźcie do spowiedzi co tydzień lub przynajmniej co 15 dni i przystępujcie do komunii zgodnie z radą waszego spowiednika”.
1898: Do wszystkich członków: “Z miłości do Jezusa bądźcie dokładni we wszystkich obowiązkach związanych z pobożnością i pracą”.
1899: Do wszystkich: “Szczególna i żarliwa troska o zadośćuczynienie Najświętszemu Sercu Jezusa za zniewagi i obrazy tego stulecia”.
1900: - Do Salezjanów: "1. odwzajemniać się z żywym uczuciem wdzięczności Jezusowi, dziękować za Jego miłość do nas, czyniąc to zwłaszcza ofiarą naszej woli, poprzez ćwiczenie się w chętnym i radosnym posłuszeństwie; 2. nieść pociechę naszej niebieskiej Patronce Maryi, Najświętszej Wspomożycielce przez pilne pielęgnowanie pięknej lilii czystości”.
- Do uczniów: "1. Ze szczególną pobożnością obchodzić pierwszy piątek każdego miesiąca ku czci Najświętszego Serca Jezusowego; 2. często prosić Maryję Najświętszą Wspomożycielkę o łaskę prowadzenia cnotliwego życia, aby po nim nastąpiła dobra śmierć”.
1901: “Po poświęceniu się Sercu Jezusowemu musimy nieustannie starać się żyć i troszczyć się o siebie w taki sposób, aby zawsze podobać się temu najmilszemu Sercu. Każdego ranka powinniśmy mówić: 'O Maryjo Wspomożycielko, pomóż mi, abym w tym dniu nie sprawił przykrości Najświętszemu Sercu Jezusa”.
1902: "Niech miłość Chrystusa przynagla nas:starajmy się naśladować dwa wzory, które dał nam Pan: świętego Franciszka Salezego i naszego dobrego Ojca Księdza Bosko. W każdej trudności pamiętajmy, że mamy bardzo czułą i potężną Matkę w Maryi Wspomożycielce”.
1903: Do Salezjanów: “Przestrzeganie Reguł i cnota pokory musi być podstawą wszelkiej doskonałości: Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje.
- “Wszystkim życzy radości (Służcie Panu z radością), przypominając, że prawdziwa radość wypływa z pokornej duszy i ze zjednoczenia z Bogiem”.
1904: "Dla wszystkich Salezjanów, Uczniów i Rodzin w tym jubileuszowym roku ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP: zaszczepić głębokie nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki Niepokalanej, z mocnym zamiarem unikania, ku Jej czci, nie tylko poważnych uchybień, ale także tych lekkich”.
1905: - Do Salezjanów: “Gorliwość w szerzeniu nabożeństwa do Niepokalanej Dziewicy Wspomożycielki” i jako ‘kwiatek’ na cześć Matki Bożej - braterska miłość”.
- Do uczniów i tych, którzy przebywają w naszych domach: “Zaraz po przebudzeniu i wieczorem, gdy tylko się położycie, ucałujcie medalik lub szkaplerz, odmawiając akt strzelisty: "Błogosławione niech będzie Święte i Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny Matki Boga”.
1906: “Wielka staranność o to, aby odbyć dobrą spowiedź, wzbudzając szczery żal i skruchę za swoje winy. Rano, gdy tylko się obudzicie, wypowiedzcie ten akt strzelisty:"Słodkie Serce mojego Jezusa, nie chcę Cię więcej obrażać”.
1907: “Częsta Komunia z należytym przygotowaniem i odpowiednim dziękczynieniem, nigdy nie krótsza niż kwadrans. Rano, gdy tylko się obudzicie, odmówcie akt strzelisty: "Słodkie Serce mojego Jezusa, spraw, abym kochał Cię coraz bardziej”.
1908: Do wszystkich: “Praktykujcie cnotę pokory, fundament naszej doskonałości, odmawiając wezwanie: "Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serce moje na wzór serca Twego'”.
- Do salezjanów: “Odnosząc się z szacunkiem do Czcigodnego Księdza Bosko, zaleca: studium i praktyka systemu prewencyjnego, tak przez niego wpajanego”.
1909: „Synu mój, zachowaj czas, a czas cię zatrzyma". Akt strzelisty: "Jezus w moim umyśle, Jezus na moich ustach, Jezus w moim sercu”.
- Pod adresem salezjanów dodaje:„Aby uchwycić postęp ze wszystkich stron”.
1910: - Do Salezjanów: “Doskonałość w posłuszeństwie, wspaniałomyślność wobec Najświętszego Serca Pana Jezusa, pracując i cierpiąc chętnie dla Niego”.
- Do młodzieży: “Bądźcie miłosierni dla siebie, unikajcie szemrania i złych rozmów”.
Źródło ANS