W dniu 8 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie online pod hasłem “Razem z Maryją” dla salezjanów współpracowników z całego świata, w którym także uczestniczyło wielu innych członków Rodziny Salezjańskiej.
Inicjatywa “Razem z Maryją” to propozycja Rady Światowej, która zachęciła do ułożenia modlitwy do Maryi Wspomożycielki, która mogłaby towarzyszyć Stowarzyszeniu w ciągu trzech lat przygotowania do obchodów 150. rocznicy jego istnienia. Wskazano przy tym datę 8 grudnia jako dzień spotkania w jednym “kręgu maryjnym” o wymiarze globalnym.
Na wybór tej daty złożyły się trzy powody:
Pierwszy: 182 lata temu, właśnie w dniu 8 grudnia, odmówieniem “Zdrowaś Maryjo” przez księdza Bosko i Bartłomieja Garellego zostało zapoczątkowane Oratorium.
Wszyscy członkowie Stowarzyszenia i Rodziny Salezjańskiej, na różne sposoby i w różnym czasie, doświadczyli działalności oratoryjnej. W pewnym sensie “zrodził” ich sen Księdza Bosko, jaki ten miał w 9. roku życia, i Oratorium. Dlatego Rodzina Salezjańska jest wdzięczna za to doświadczenie związane z Oratorium, postrzegane nie tylko jako miejsce fizyczne, ale także jako “kryterium” wychowawcze.
Drugi powód: 8 grudnia podkreśla obecność Maryi w Kościele, w życiu Księdza Bosko i w naszym własnym. Salezjanin współpracownik, salezjanka współpracownica, każdy członek Rodziny Salezjańskiej, który nie pozwala Maryi być obecnym w swoim życiu, nie jest autentycznym świadkiem charyzmatu salezjańskiego i nie żyje w pełni swoim powołaniem salezjańskim.
I wreszcie trzeci powód: dzień 8 grudnia jest ściśle związany ze sceną zwiastowania Maryi.
Maryja odpowiada “oto ja służebnica Pańska” na wezwanie Pana i pozostanie wierna temu wyborowi. Te słowa są ściśle związane z tymi wypowiedzianymi w czasie złożenia przyrzeczeń przez tych, którzy stają się nowymi członkami Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników. Odnowienie tych przyrzeczeń w dniu 8 grudnia stanowiło wyraz dalszej wierności przyrzeczeniom złożonym na Chrzcie świętym, realizowanym w świecie w stylu salezjańskim.
W spotkaniu wzięło udział wiele osób z różnych części świata, nie bacząc na różnice czasowe.
“Było to piękne doświadczenie braterskiej komunii, przeżywane w atmosferze solidarności w ramach przygotowania do czekających nas obchodów. Zachęcamy do włączenia się w te inicjatywy, które Światowa Rada Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników proponuje na tej drodze przygotowania do obchodów jubileuszu 150-lecia, który odbędzie się w 2026 r.: - powiedział Antonio Boccia, światowy koordynator Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników.
To wydarzenie jest wciąż dostępne w serwisie YouTube.
Źródło ANS