W dniach 22-25 listopada w Krakowie odbyło się Spotkanie Delegatów Inspektorialnych Salezjanów (SDB) i Córek Maryi Wspomożycielki (FMA) ds. Rodziny Salezjańskiej z przedstawicielami innych Grup Rodziny Salezjańskiej z Regionu Europa Środkowa i Północna. Było to jedno z cyklu spotkań, jakie odbyły się dla różnych regionów salezjańskiego świata w październiku i w listopadzie.
Uczestnicy, którzy brali udział w tym spotkaniu, przybyli z inspektorii Polski, Niemiec, Północnej Belgii i Holandii, Chorwacji, Słowacji, Słowenii, Węgier i Malty. Reprezentowane były grupy Salezjanów, Córek Maryi Wspomożycielki, Salezjanów Współpracowników, Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki (ADMA), Byli Wychowankowie Salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki, Ochotniczki Księdza Bosko (VDB), Wspólnota Misji Księdza Bosko (CMB) i Wspólnota Kontemplacyjna Maryi z Nazaretu (FCMN).
“Kroczyć razem jako Rodzina Salezjańska” było mottem, które towarzyszyło temu spotkaniu, podobnie zresztą jak to miało miejsce w przypadku innych regionów Zgromadzenia. Refleksja nad sytuacją Rodziny Salezjańskiej w Regionie, nad napotykanymi problemami i dzielenie się licznymi dobrymi praktykami, które są wdrażane, pozwoliły na przyjrzenie się pojawiającym się wyzwaniom i wyciągnięcie pewnych wniosków w perspektywie nadchodzących lat. Między innymi te są następujące:
– Wyjść od rzeczywistości, jakiej doświadczają ludzie młodzi i ich rodziny, spoglądając na nią oczyma Boga. Żadnej krytyki, żadnej nostalgii za minionymi czasami. Wręcz przeciwnie, zająć postawę proaktywną wprowadzając w życie naszą głęboką charyzmatyczną tożsamość wychowawczą i ewangelizacyjną.
– Utrzymywać ścisłe relacje na polu współpracy z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo młodzieży w różnych projektach, zwłaszcza tych, w których grupy Rodziny Salezjańskiej mogą wnieść szczególny wkład, jak na przykład towarzyszenie i ukierunkowanie powołaniowe.
– Angażować się we wszystko, co dotyczy wspólnej formacji ze świeckimi, w pogłębianie wiedzy o Rodzinie Salezjańskiej i charyzmatycznej specyfice grup, które ją tworzą, a także w formację ich członków, zwłaszcza grup świeckich.
– Nadać nowy impuls radom inspektorialnym i lokalnym jako narzędziom refleksji i ożywienia Rodziny Salezjańskiej na terytorium oraz przeanalizować propozycję skuteczniejszej koordynacji Rodziny Salezjańskiej w Regionie, biorąc pod uwagę jej specyfikę kulturową i religijną.
W czasie spotkania było dużo czasu na dzielenie się refleksjami dotyczącymi tożsamości i misji VDB, FCMN i CMB; ta ostatnia przygotowuje się do rozpoczęcia misji na Ukrainie.
Spotkanie było koordynowane przez ks. Joana Lluísa Playę, Delegata Przełożonego Generalnego ds. Rodziny Salezjańskiej, a prowadzili je członkowie zespołu Sekretariatu: Dominic Nguyen, Delegat Światowy Salezjanów Współpracowników i Byłych Wychowanków Salezjańskich; s. Leslye Sandigo, Radna Generalna ds. Rodziny Salezjańskiej; oraz s. Lucrecia Uribe , Delegatka Światowa ds. Salezjanów Współpracowników i s. Gabriela Patiño.
Ten czas obrad, dyskusji, modlitwy, chwil przeżytych w klimacie rodzinnym zrodził cenne doświadczenie komunii i duchowości, które było udziałem wszystkich uczestników. Były to dni wzmocnienia posługi animacji i towarzyszenia, która ma być realizowana w sposób coraz bardziej synodalny; dni, w których można było oddychać i żyć cennym darem Rodziny Salezjańskiej, który Duch Święty, za pośrednictwem Księdza Bosko, dał Kościołowi dla dobra młodzieży i ludu.
Wszyscy bardzo docenili gościnność, jakiej udzielili im Salezjanie z Seminarium w Krakowie. Szczególne podziękowania za okazaną pomoc i współpracę należą się ks. Zygmuntowi Kostce, Wikariuszowi ks. Inspektora i Delegatowi inspektorialnemu ds. Rodziny Salezjańskiej, oraz ks. Januszowi Zapale, Sekretarzowi Radcy Regionu Europa Środkowa i Północna.
Źródło ANS