Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Niedziela z kard. Augustem Hlondem

Niedziela z kard. Augustem Hlondem

W niedzielę, 22 października 2023 roku , z racji przypadającej 75 rocznicy śmierci Czcigodnego Sługi kard. Augusta Hlonda SDB, wspólnota Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic, działająca przy salezjańskiej parafii pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą prowadziła „Niedzielę z kard. Augustem Hlondem SDB”, który jest patronem wspólnoty.

Tego dnia przed każdą Mszą Świętą była przekazywana wiernym informacja o życiu i działalności tego Wielkiego Polaka. Można było zapoznać się ze zbiorami znajdującymi się w posiadaniu Muzeum kard. Hlonda SDB, jedynego w Polsce muzeum poświęconego Jego osobie, które to mieści się w salezjańskim czerwińskim klasztorze.

W muzealnych zbiorach, wśród kilkudziesięciu pamiątek, znajdują się nie tylko rzeczy osobiste, ale także przedmioty, których prymas używał do pracy czy związane ze sprawowaniem liturgii i modlitwą: księgi mszalne, modlitewnik, różaniec, relikwie, szaty liturgiczne, wśród których na uwagę zasługuje pięknie haftowany ornat żałobny z XIX w. Są także portrety z wizerunkiem prymasa, albumy z rodzinnymi zdjęciami, popiersie oraz odlew twarzy wykonany zaraz po śmierci wraz z opisem ostatnich chwil życia.

Tego dnia Współpracownicy rozdawali też wiernym obecnym na Eucharystii okolicznościowe obrazki Czcigodnego Sługi kard. Hlonda SDB z modlitwą o Jego beatyfikację.

Z założenia „Niedziela z kard. Augustem Hlondem SDB” miała na celu przybliżenie wiernym osoby tak znakomitej, a tak mało znanej. Tego zadania podjęły się osoby należące do Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic. To sam ks. Bosko powołał do życia stowarzyszenie, w którym osoby świeckie składają przyrzeczenie i współpracują z salezjanami przez modlitwę, świadectwo życia i pracę na rzecz młodzieży.

Założyciel już w 1876 r. opracował Regulamin Współpracowników Salezjańskich, w którym pisze kim są członkowie Stowarzyszenia, jakie mają prawa i obowiązki. Obecnie określa się ich mianem Salezjanie Współpracownicy, co świadczy o tym, że żyją tym samy posłannictwem, co salezjanie, ale jako osoby świeckie.

Być Salezjaninem Współpracownikiem to znaczy żyć Ewangelią i uczestniczyć w posłannictwie Kościoła, w duchu św. Jana Bosko. Może się wydawać, że Salezjanie Współpracownicy nie mają zbyt wielkiego pola manewru. Jednak jest inaczej. Powołanie to daje wiele możliwości – co pokazuje zorganizowana „Niedziela z kard. A. Hlondem SDB”.

Autor Róża Newska SSW

Źródło: salezjanie.waw.pl