Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Przełożony Generalny na wieść o śmierci Benedykta XVI: “Odszedł wielki Papież”

Przełożony Generalny na wieść o śmierci Benedykta XVI: “Odszedł wielki Papież”

Rodzina Salezjańska modli się o wieczny odpoczynek Papieża Benedykta XVI, dziękując mu za wszelkie wyrazy bliskości.

Papież senior Benedykt XVI (Marktl, Niemcy, 1927) zmarł rano 31 grudnia 2022 roku w Watykanie w wieku 95 lat. Papież Franciszek od dawna prosił o modlitwy za swojego poprzednika, gdyż jego stan zdrowia się pogarszał.

Na wieść o jego śmierci Przełożony Generalny Salezjanów, ks. Ángel Fernández Artime, powiedział: “Otrzymaliśmy smutną wiadomość o śmierci papieża seniora Benedykta XVI. Mówię smutną, bo każda ludzka strata zawsze pozostawia pustkę. Ale jednocześnie jego życie było błogosławieństwem. Życie długie w latach i życie oddane Panu Jezusowi w służbie Ewangelii i Kościołowi”.

Ks. Á.F. Artime dodał, że "na spotkanie z Panem udał się wielki Papież, wielki wierzący, wielki teolog i myśliciel, człowiek zdolny do budowania mostów porozumienia z najróżniejszymi filozofami, teologami i intelektualistami. Papież, którego szanowano i który będzie jeszcze bardziej doceniany w kolejnych latach i dekadach; człowiek i papież, który umiał żyć w prostocie i ciszy. Niech Bóg życia zabierze go do Siebie. Jako synowie Księdza Bosko, zgodnie z tym, jak on uczył wszystkich swoich salezjanów, my również mówimy dzisiaj: Viva il Papa!”.

Joseph Ratzinger został wybrany 265. papieżem Kościoła 19 kwietnia 2005 r. podczas konklawe po śmierci Jana Pawła II, i przyjmując imię Benedykt XVI. Jego pontyfikat trwał do lutego 2013 roku, kiedy to zakończył swój pontyfikat.

PODZIĘKOWANIA ZE STRONY PRZEŁOŻONYCH GENERALNYCH

Po rezygnacji Benedykta XVI, 28 lutego 2013 r., ówczesny przełożony generalny salezjanów, ks. Pascual Chávez, wyraził swoją bliskość z niemieckim papieżem: „My, jako Rodzina Księdza Bosko rozsiana po całym świecie, jesteśmy głęboko wdzięczni za ten odważny akt służby naszego umiłowanego Ojca Świętego i towarzyszymy mu naszą szczerą sympatią i oddaniem oraz, jak sam nas o to prosił, naszą nieustanną modlitwą. Papież Benedykt XVI, który okazał tak wiele gestów dobroci i sympatii wobec naszej rodziny, był prawdziwym darem Boga dla Kościoła i współczesnego świata”.

Obecny Przełożony Generalny, ks. Á.F. Artime, podczas wizyty w Hiszpanii salezjańskiej w 2016 roku, wezwał do większego szacunku dla papieża seniora: „Jestem przekonany, że mamy papieża Franciszka, ponieważ przed nim mieliśmy papieża Benedykta XVI, człowieka bardzo inteligentnego, o głębokiej wierze, wielkiego teologa, człowieka wolnego w tym, co robił”.

Źródło ANS