Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
ŚWIĘTO ŚW. MARII DOMINIKI MAZZARELLO

ŚWIĘTO ŚW. MARII DOMINIKI MAZZARELLO

Współzałożycielka Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, której biografia jest bardzo krótka (44 lata). Można ją podzielić na cztery etapy, każdy charakteryzujący się określonym obszarem dojrzewania w życiu chrześcijańskim  i konsekrowanym.

Pierwszy etap odnosi się do pierwszych trzynastu lat, od urodzenia w Mornese, w Górnym Monferrato (1837) do jej Pierwszej Komunii (1850). Były to lata spędzone w rodzinie, charakteryzujące się solidnym życiem chrześcijańskim i niestrudzoną pracą w winnicy. Inteligentna, o silnej woli i obdarzona bogatą uczuciowością, Maria Dominika podjęła drogę dojrzewania wiary w towarzystwie rodziców i mądrego kierownika duchowego ks. Dominika Pestarino.

Drugi etap (1850-1860) charakteryzuje się wyraźnym rozwojem wiary, owocem jej Pierwszej Komunii. To doprowadzi ją do poświęcenia swojej młodości Bogu poprzez ślub dziewictwa i gorliwy udział w życiu parafii, zwłaszcza poprzez przynależność do grona Córek Maryi Niepokalanej. W wieku 23 lat zachorowała na ciężki tyfus, wydarzenie, które głęboko zmieniło jej życie. Porzuciła pracę w winnicy, nie tylko z powodu utraty sił fizycznych, ale także dlatego, że zaczyna w niej dojrzewać jasna intuicja edukacyjna. Poświęca się wychowaniu młodych dziewcząt ze wsi poprzez naukę szycia, oratorium świąteczne i dom dla osieroconych dziewcząt.

W trzecim etapie (1860-1872) widzimy ją jako kobietę bardziej otwartą na plan Boży w jej życiu. Spotkanie ze św. Janem Bosko (1864) jest odpowiedzią Boga na najgłębsze pragnienia apostolskie w Jej sercu. 5 sierpnia 1872 r. rodzi się nowa rodzina zakonna, oddana dobru młodzieży. Ksiądz Bosko jest założycielem, a Maria Dominika Mazzarello jest współzałożycielką tego zgromadzenia.

Czwarty i ostatni etap jej życia (1872-1881) charakteryzuje duchowe macierzyństwo Marii Dominiki Mazzarello poprzez formację sióstr i młodych, jej liczne podróże do nowych fundacji i misyjny rozwój Zgromadzenia. Zmarła w Nizza Monferrato 14 maja 1881 roku. Bóg dał jej dar rozeznania i uczynił ją prostą i mądrą kobietą. zgromadzenia. Czwarty i ostatni etap jej życia (1872-1881) charakteryzuje duchowe macierzyństwo Marii Dominiki Mazzarello poprzez formację sióstr i młodych, jej liczne podróże do nowych fundacji i misyjny rozwój Zgromadzenia.

Zmarła w Nizza Monferrato 14 maja 1881 roku. Bóg dał jej dar rozeznania i uczynił ją prostą i mądrą kobietą. Jej święto obchodzone jest 13 maja. Została beatyfikowana 22 listopada 1938 roku, kanonizowana 24 czerwca 1951 r.

Źródło: 100lat.cmw.osw.pl