Odeszła do domu Ojca
Śp. Danuta Bobkowska
W wieku 93 lat do Domu Ojca odeszła śp. Danuta Bobkowska (ur. 29.07.1931 - zm. 06.12.2024r.), Salezjanka Współpracownica - Centrum Lokalne w Różanymstoku.
Drogę życia śp. Danuty pięknie można porównać z tekstem jednej z pogrzebowych pieśni, która wyraża prośbę i nadzieję na życie wieczne. Te słowa to: ,,Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam, mój Stworzycielu i najlepszy Ojcze. Do domu wracam jak strudzony pielgrzym, a Ty z miłością przyjmij mnie z powrotem…. W Tobie, mój Panie, znajdę pokój wieczny, Ty będziesz dla mnie nie gasnącym światłem”.
Śp. Danuta ur. 29.07.1931r. w miejscowości Reszkowce. Pochodziła z domu Walenciej. Tam spędziła Swoje dzieciństwo i młodość. W 1956r. wyszła za mąż za śp. Bronisława Bobkowskiego z Grzebieni. Oboje pochodzili z parafii rożanostockiej. W sakramentalnym związku małżeńskim przeżyli ze Sobą 50 lat. Wychowali dwójkę dzieci - Jana i Helenę (dla rodziny i znajomych Halinka), doczekała się troje wnucząt i jednego prawnuka. Po śmierci męża (zm. 15.12.2006r.) śp. Danuta nadal mieszkała w Grzebieniach wraz z synem i synową Alą.
Z inicjatywy śp. ks. Proboszcza Tadeusza Kujawy, w 1976 roku oboje Państwo Bobkowscy wstąpili do świeckiej gałęzi Rodziny Salezjańskiej, która obecnie nosi nazwę Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic. Swoje Przyrzeczenie złożyli w naszej Bazylice 15.05.1977r., które w imieniu Inspektora ks. Stanisława Styrny, przyjął Jego Delegat ks. Józef Król.
Śp. Danuta Salezjanką Współpracownicą była przez 48 lat. Żyła w wielkiej przyjaźni z Chrystusem i Jego Matką, Maryją Różanostocką Wspomożycielką. Żyła według wskazań i słów Programu Życia Apostolskiego - ,,Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał…” I owoc trudu śp. Danuty jest przeogromny - zarówno w wymiarze parafii, Wspólnoty Salezjanów Współpracowników, życia rodzinnego i sąsiedzkiego. Przez wszystkie lata przynależności, a było ich 48 - tak długo jak pozwalały Jej siły i zdrowie - aktywnie uczestniczyła w życiu Wspólnoty, po części była to zasługa syna Jana i synowej Ali, którzy dbali aby śp. Danutę dowieźć na nasze spotkania (dziękujemy Im za ten gest troski o Mamę). Jej uczestnictwo miało wymiar duchowy i materialny. Kiedy nie mogła być obecna fizycznie z naszą Wspólnotą wspierała nas Swoją modlitwą. Dziękujemy Ci siostro Danuto za Twoje rozmodlenie i że byłaś dla nas ,,dobra jak kromka chleba”. Otwarta, życzliwa, troskliwa, byłaś z nami i dla nas.
Danuta przemierzała Swoją drogę życia wraz ze Wspólnotą rodziny salezjańskiej, swoją rodziną, pracując w gospodarstwie, wychowując dzieci i opiekując się bliskimi. Pielgrzymowała w czasie i do różnych miejsc swojego życia. Lata Jej życia - od dzieciństwa - naznaczone były ciężką pracą na roli. Jako osoba głębokiej wiary łączyła w Sobie ewangeliczne charyzmaty Marii i Marty. Wskazywała kierunek niczym latarnia morska.
Śp. Danuta Bobkowska odeszła do Domu Ojca dnia 06.12.24r. - w dniu poświęconym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jej pielgrzymka dobiegła kresu – nasza trwa. W uroczystości pogrzebowej (09.12.24r.) uczestniczyła rodzina, bliscy i znajomi śp. Danuty, sąsiedzi parafianie i grono Salezjanów Współpracowników z CL w Różanymstoku.
Liturgię pogrzebową poprowadzili: ks. Henryk Bonkowski – Delegat Prowincjalny SSW Inspektorii Warszawskiej, ks. Józef Grochowski – Proboszcz Parafii Ofiarowania NMP w Różanymstoku oraz ks. Daniel Kwietniewski - Dyrektor Salezjańskich dzieł w R-stoku. Dziś prosimy cię Boże aby nic nie zginęło z Danuty ukończonego życia. A my którzy jeszcze jesteśmy w drodze – uszanujmy to co dla Danuty było święte i wielkie. Pamiętajmy o śp. Danucie w naszych modlitwach. Niech dalej żyje w naszych sercach, myślach i pamięci.
Rada Centrum Lokalnego w Różanymstoku
Święcenia biskupie kardynała Ángela Fernándeza Artime
Stolica Apostolska ogłosiła w komunikacie wydanym przez Biuro Prasowe 5 marca 2024 r., że papież Franciszek podjął decyzję o święceniach biskupich kardynała Ángela Fernándeza Artime sdb, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko, przydzielając mu tytularną stolicę Ursony, z godnością arcybiskupią. Jest to starożytna stolica biskupia w Hiszpanii (IV w.), która znajdowała się w mieście Ossuna, sufraganii archidiecezji Sewilli, a od 1969 r. jest zaliczana do tytularnych stolic biskupich Kościoła katolickiego.
Święcenia biskupie odbywają się zgodnie z listem apostolskim papieża Jana XXIII “Motu Proprio” Cum gravissima, w sprawie godności biskupiej przyznawanej wszystkim kardynałom (15 kwietnia 1962 r.) i są zaplanowane na 20 kwietnia tego roku.
Jest to pierwszy Przełożony Generalny mianowanym kardynałem, a także pierwszy Przełożony Generalnym mianowanym arcybiskupem Kościoła Katolickiego.
W związku z wyniesieniem do godności kardynalskiej miały miejsce różne wydarzenia, a kolejne będą miały miejsce:
– 9 lipca 2023 r., pod koniec modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek ogłosił jego nominację na kardynała;
– 30 września 2023 r. został mianowany kardynałem, otrzymując biret i pierścień kardynalski podczas Zwyczajnego Konsystorza Publicznego;
– 4 października 2023 r. objął urząd w Kurii Rzymskiej, zostając członkiem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (DIVCSVA);
– 17 grudnia 2023 r. objął kościół tytularny Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki przy Via Tuscolana;
– 20 kwietnia 2024 r. ma otrzymać święcenia biskupie; odbędzie się to poprzez nałożenie rąk i modlitwę święceń przez J. Em. kard. Emila Paula TSCHERRIGA, emerytowanego nuncjusza apostolskiego we Włoszech i w Republice San Marino, do którego dołączy J. Em. Kard. Cristóbal LÓPEZ ROMERO sdb, arcybiskup Rabatu (Maroko) i J. E. abp Lucas VAN LOOY sdb, emerytowany biskup Gandawy (Belgia). Uroczystość odbędzie się w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej w Rzymie i rozpocznie się o godz. 15.30;
– 31 lipca 2024 r., koniec mandatu Przełożonego Generalnego i początek służby w Stolicy Apostolskiej, zgodnie z misją, która zostanie mu powierzona.
Jego następca, który stanie na czele Zgromadzenia Salezjańskiego zostanie wybrany podczas 29. Kapituły Generalnej Zgromadzenia (która odbędzie się w dniach od 16 lutego do 12 kwietnia 2025 r.). Kapituła została już zwołana, zgodnie z Konstytucjami Salezjańskimi.
Życzymy naszemu Przełożonemu Generalnemu, kardynałowi Ángelowi, wszelkich sukcesów w jego służbie Kościołowi Powszechnemu.
Źródło: BSOL
Regionalne Dni Skupienia 2024
Spotkanie Światowej Rady Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i przedłużenie kadencji Koordynatora Światowego
18 marca 2024
Zakończyło się spotkanie Światowej Rady Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, które odbyło się w Rzymie w dniach 14-17 marca. W spotkaniu uczestniczyli radni światowi z 12 regionów, w których działa Stowarzyszenie.
Oprócz obecnego Koordynatora Światowego, Antonio Boccii, obecni byli członkowie Światowego Sekretariatu Wykonawczego oraz ks. Joan Lluis Playà, Delegat Przełożonego Generalnego ds. Rodziny Salezjańskiej.
Coroczne spotkanie, przewidziane przez Program Życia Apostolskiego (PŻA), odbywa się w stacjonarnie raz w roku. Była to również okazja, aby wszyscy nowi radni światowi wybrani podczas kongresów regionalnych w latach 2022-2023 wzięli w nim udział.
Radni przedstawili sprawozdania z działalności Stowarzyszenia w sześcioleciu 2018-2024, ukazując, w jaki sposób w różnych regionach starali się wprowadzić w życie zalecenia, jakie zostały podjęte w odniesieniu do całego Stowarzyszenia podczas V Światowego Kongresu SSW, który odbył się w Rzymie w październiku 2018 roku.
Obrady dotyczące różnych kwestii ukazały bogactwo rzeczywistości lokalnej i prowincjalnej związanej z działalnością salezjanów współpracowników, którzy nawet w latach pandemii byli w stanie realizować podjęte zobowiązania, kontynuując animację z odpowiedzialnością w duchu synodalnym.
Zajęto się również zaplanowaniem różnych inicjatyw związanych z drugim rokiem przygotowań do VI Światowego Kongresu SSW w 2026 r., który odbędzie się w kontekście obchodów 150. rocznicy założenia Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników.
Po pierwszym roku przygotowań, stojącym pod znakiem czasownika “pamiętać”, w czasie którego Salezjanie Współpracownicy mieli okazję podzielić się za pomocą krótkich filmików, historiami związanymi z wyborem własnego powołania, 4 maja 2024 r. w czasie ogólnoświatowego spotkania transmitowanego na żywo rozpocznie się drugi rok, który będzie zawierał czasownik „odnowić”, z mocnym odniesieniem do Obietnicy i Projektu Życia Apostolskiego.
W tym kontekście wszystkie Regiony będą się zastanawiać nad szczególnymi elementami Programu Życia Apostolskiego, które stanowią stały punkt odniesienia dla Salezjanów Współpracowników.
Podczas ostatniego spotkania nie zabrakło bardzo znaczących momentów ubogacających ich doświadczenie, takie jak wizyty w Kaplicy Sykstyńskiej i Pałacu Apostolskim w Watykanie, a także w Kaplicy Relikwii, gdzie członkowie Rady “spotkali się” z Księdzem Bosko, Matką Mazzarello, Dominikiem Savio, Artemidesem Zattia i Janem Pawłem II.
Podczas spotkania Antonio Boccia podzielił się decyzją Przełożonego Generalnego, który przedłużył kadencję obecnego Światowego Koordynatora o dwa lata, do obchodów Światowego Kongresu w 2026 roku.
List kardynała Ángela Fernándeza Artime, wysłany do Światowego Koordynatora, był odpowiedzią na prośbę samego Antonio Boccii, który zaproponował, by VI Światowy Kongres SSW odbył się w 2026 roku, a nie w 2024 roku, sześć lat po poprzednim, który miał miejsce w 2018 roku.
Koordynator, zabierając głos w imieniu Rady, podał dwa powody: pierwszy związany z okresu kryzysu w czasie COVID-19, który uniemożliwił przeprowadzenie regionalnych kongresów w celu wyboru nowych radnych, a drugi to możliwość zorganizowania obchodów 150. rocznicy na poziomie ogólnoświatowym.
Tak więc Antonio Boccia został ponownie obdarzony zaufaniem całej Rady Światowej, obiecując pełnić dalszą posługę związaną z animacją Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników z takim samym zaangażowaniem jak dotychczas.
Źródło ANS