Warning: A non-numeric value encountered in /ssw_new/templates/as002091free/includes/includes.php on line 78
Wczasorekolekcje 2020

Wczasorekolekcje 2020

 

W dniach 6 lipca - 18 lipca 2020 roku, w Jeziornej Osadzie, odbyły się wczasorekolekcje Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników Prowincji Warszawskiej pod hasłem:

„W OCZEKIWANIU NA BEATYFIKACJĘ KS. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO”.

Jeziorna Osada znajduje się w miejscowości Gnojewo, przy drodze pomiędzy Tczewem a Malborkiem. Od 2018 roku gospodarzami tego miejsca są PALLOTYNI.

Na terenie ośrodka znajdują się: dom rekolekcyjny, domki, jezioro wraz plażą, mini zoo, stajnia, muzeum sprzętu rolniczego, muzeum powozów, plac zabaw dla dzieci, boiska do piłki nożnej i siatkówki oraz wieża widokowa.

We wczasorekolekcjach uczestniczyło 37 osób. Byli to: salezjanie współpracownicy, aspiranci, członkowie ich rodzin oraz sympatycy dzieła salezjańskiego z Barczewa, Elbląga, Katowic, Kielc, Kutna, Łochowa, Łodzi, Płocka, Moniek, Warszawy, Żyrardowa.

Opiekę duchową nad uczestnikami sprawowali: ksiądz Henryk Bonkowski – delegat prowincjalny i s. Teresa Nowak – delegatka prowincjalna.

Codzienna jutrznia, codzienna Eucharystia, konferencje, modlitwa różańcowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, salezjańskie modlitwy poranne i wieczorne zbliżały nas do Boga. W naszym programie nie zabrakło również Drogi Krzyżowej oraz Lectio Divina.

Konferencje dotyczyły życia i działalności ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednym z wielu tematów, które zostały poruszone to „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”.

Ks. Prymas mówił „Kiedyś mnie zabraknie, ale wy to sobie przypomnicie”:
1.Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w Nim żyje, bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata.
2. Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym dostrzec coś dobrego.
3. Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. Jednocz sercem i słowem.
4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym.
7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pomocą, radą, pociechą, sercem.
8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak ty korzystasz z pracy drugich.
9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz rękę ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.
PO TYM CIĘ POZNAJĄ, ŻEŚ UCZNIEM CHRYSTUSA...
W ramach programu pielgrzymkowo – turystycznego nawiedziliśmy Sanktuarium Bł. Doroty w Mątowach Wielkich i odwiedziliśmy Kwidzyń . Pobyt w Kwidzyniu rozpoczęliśmy od mszy św. w miejscowej katedrze pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Potem był czas na zwiedzanie katedry i zamku. Większość uczestników wczasorekolekcji zwiedziła też zamek w Malborku.

Dnia 9 lipca odwiedził nas ks. Piotr Sosnowski wikariusz inspektora.

W czasie trwania wczasorekolekcji był czas na rozgrywki piłkarskie, wspólne oglądanie filmów, spacery, rozmowy niedokończone i oczywiście pogodne wieczory.


Elżbieta Gawłowska